Zgodnie z obietnicą, kontynuujemy cykl wpisów dotyczących wykorzystania video w Twoim sklepie internetowym. Ostatnio przedstawiliśmy ogólne korzyści wynikające z produkcji filmowych w ecommerce. Tym razem wnikniemy w temat trochę bardziej i przyjrzymy się konkretnej formie, która najprawdopodobniej jest lekarstwem na większość naszych bolączek. Bohaterem dzisiejszego wpisu jest video produktowe.

Czym jest video produktowe?

Najprościej rzecz ujmując, film produktowy stanowi most pomiędzy sklepami stacjonarnymi a internetowymi. Pozwala zobaczyć interesujący nas produkt w akcji i powinno odpowiadać na wszystkie pytania, od których zależy nasza decyzja zakupowa.

NAWET 73% WIĘCEJ UŻYTKOWNIKÓW DOKONA ZAKUPU, PO OBEJRZENIU VIDEO PRODUKTOWEGO

Załóżmy, że chcemy nabyć nowy plecak turystyczny. Jego wygląd zewnętrzny najprawdopodobniej zejdzie
na drugi plan. Co nas interesuje, to jego funkcjonalność, ilość kieszeni, pojemność, czy to, jak leży na plecach. Jeszcze ważniejszą informacją jest to, co się w nim zmieści oraz ile rzeczy, których będziemy faktycznie potrzebować, możemy spakować do środka. Na te pytania, video produktowe odpowie zdecydowanie lepiej
niż jakikolwiek opis, czy zdjęcie. Szczególnie jeśli produkt jest bardziej złożony i skomplikowany niż plecak.

71% KLIENTÓW TWIERDZI, ŻE VIDEO LEPIEJ TŁUMACZY FUNKCJE PRODUKTU

showrooming

Showrooming

Jeśli strona produktowa nie odpowie na te pytania, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wybierzemy się
na wycieczkę do lokalnego sklepu stacjonarnego w celu przetestowania produktu przed zakupem. Takie działania są bardzo powszechne i mają swoją nazwę –
showrooming. Nawet 46% klientów, którzy nie znajdą satysfakcjonującej wizualnej prezentacji produktu, może z niego skorzystać.

FILMY POWODUJĄ WZROST LICZBY ODWIEDZANYCH STRON PODCZAS JEDNEJ SESJI
O 127%

To stanowi z kolei ryzyko utraty klienta na korzyść sklepu stacjonarnego. Zamiast więc dawać użytkownikowi pretekst do opuszczenia naszej strony, dajmy mu powód, dla którego zostanie na niej dłużej poprzez dobrze zrealizowany film promocyjny produktu.

Pomyśl, zanim zaczniesz działać

Zanim jednak w ogóle zaczniemy tworzyć video produktowe, najpierw musimy mieć opracowaną strategię i znać odpowiedź na 3 pytania:

  • Kto jest odbiorcą naszych treści?
  • W jakim celu je tworzymy?
  • Gdzie nasze video będzie oglądane?

video produktowe

Prawda jest taka, że nie możemy ruszyć z miejsca, nie znając odpowiedzi na powyższe. Prześledźmy więc trzy najpopularniejsze cele, dla których tworzymy filmy produktowe i miejsce jego wykorzystania od niego zależne:

  • zwiększenie konwersji: strona produktowa, powitalna kampania mailingowa, reklamy na Facebook i Instagram (targetowane do obecnych klientów)
  • zwiększenie średniej wartości zakupów: strona produktowa, powitalna kampania mailingowa, reklamy na Facebook i Instagram (targetowane do obecnych klientów)
  • pozyskanie nowych klientów: reklamy na Facebook i Instagram (targetowane do potencjalnych, nowych klientów), YouTube

Warto więc sprawę dobrze przemyśleć albo udać się do profesjonalistów. Z doświadczenia wiemy, że czasem zdarza się tak, iż video nie będzie tym rozwiązaniem, którego potrzebuje klient. Perspektywa osób trzecich, które płynnie poruszają się w temacie jest istotna i może zaoszczędzić dużo pieniędzy.

Wielozadaniowość video produktowego

Zarówno głównym celem i  korzyścią video, jest wzrost sprzedaży. Ale, co mogło umknąć naszej uwadze to to,
że video pomaga w znacznym stopniu budować zasięg naszego sklepu.

STRONY Z TREŚCIAMI VIDEO CIESZĄ SIĘ WZROSTEM RUCHU ORGANICZNEGO Z WYSZUKIWAREK INTERNETOWYCH O 157%

Okej, papier wszystko przyjmie, ale pewnie zastanawiacie się, jak to jest w praktyce? Cofnijmy się więc trochę w czasie do roku 2011.

Wtedy to, w Filmpoint przygotowaliśmy film dla firmy Winmar, który kilka miesięcy po publikacji był na #3 miejscu w wyszukiwarce Google na zapytania dotyczące marki oraz dwóch produktów, które wykorzystaliśmy w filmie. To jednak jeszcze nie ten punchline, na który czekacie. 🙂

Siła filmu przejawia się tym, że nawet dzisiaj, 6 lat po premierze filmu, znajduje się on na #7 miejscu pierwszej strony wyszukiwania Google dla produktu ciągle dostępnego na rynku. Bez płatnych działań SEO. Dobrze wyprodukowane i zaplanowane video, będzie organicznie pozycjonować naszą markę przez długie lata.

Podsumowując

Korzyści, jakie niesie ze sobą video produktowe, są na tyle istotne i duże, że żal byłoby z nich rezygnować. Tym bardziej że wśród nich jest znaczny wzrost sprzedaży i budowanie zasięgu naszego sklepu. Nie dziwi więc, iż połowa marketerów na świecie wskazuje video, jako formę marketingu o najwyższym współczynniku ROI.

Zaciekawił Cię artykuł i zastanawiasz się nad współpracą? Napisz do nas – odpowiemy na wszystkie pytania!

+48 539 300 199 Wyślij wiadomość