W sieci zaangażowanie jest wszystkim. Specjaliści od SEO głoszą, że ‘linki są wszystkim’ lub ‘content jest wszystkim’. Prawda jest taka, że zarówno treść, jak i linki mają prowadzić przedsiębiorców do wzbudzenia zaangażowania użytkownika. Video content marketing, spośród wszystkich dostępnych środków komunikacji, robi to najlepiej.

Śmiałe stwierdzenie? Czytaj dalej 🙂

Gdzie video marketing działa najlepiej?

Video marketing, odpowiednio prowadzony, może przynieść dobre efekty w każdej sytuacji, w której konieczna jest komunikacja marki z klientem. Jego przydatność najlepiej jednak podzielić na następujące dziedziny:

 • Wzbudzanie zaangażowania użytkownika
 • SEO
 • Działania wizerunkowe

Jeśli jeden obraz wart jest 1000 słów, to jedna minuta video jest warta 1,8 mln słów (zakładając 30 klatek na sekundę)!

Zaangażowanie użytkownika

Video ułatwia odbiorcy przyswajanie treści, a nadawcy daje większą możliwość kształtowania przekazu.

Kiedy czytamy tekst, nasza droga percepcji wygląda następująco:

 • Percepcja (czytanie)
 • Dekodowanie znaczenia treści
 • Ocena treści
 • Stosunek emocjonalny

Ponieważ video komunikuje jednocześnie skoordynowane komunikaty na płaszczyźnie obrazu i dźwięku (audio, video i treść przekazywane są jednocześnie), kształtuje tę ścieżkę percepcji inaczej. Aby osiągnąć dynamiczne zaangażowanie użytkowników musimy wywołać w nich emocje – to one pchają nas do działania. Jeśli Twoja marka wyda się klientowi obojętna, to nie podejmie on żadnej aktywności.

Oto jak wygląda droga percepcji w przypadku video :

 • Percepcja (oglądanie)
 • Stosunek emocjonalny (reakcja)
 • Dekodowanie znaczenia treści
 • Ocena treści

Dzięki temu, że video pozwala nam wywołać emocje u widza na bardzo wczesnym etapie przekazu – za pomocą dźwięku, koloru, ruchu czy dowolnego elementu kompozycji (lub ich połączeniem) – mamy duże szanse na zatrzymanie go na dłużej i faktyczne dotarcie do niego z treścią. Dla porównania :

 

Text Video
1 sekunda Percepcja Percepcja
5 sekund Dekodowanie znaczenia Reakcja emocjonalna
Próg zaangażowania
10 sekund Ocena treści Dekodowanie znaczenia
15 sekund Reakcja emocjonalna Ocena treści

 

Jest wiele badań dotyczących podzielności uwagi współczesnego odbiorcy oraz czasu utrzymania skupienia. Niektóre z nich mówią, że mamy ledwie 3 sekundy na zatrzymanie widza przy naszej treści, inne, że 8 sekund. W porównaniu z czasem koncentracji złotej rybki, który podobno wynosi 9 sekund, brzmi to jak nie lada wyzwanie.

Prawda jest taka, że wyniki te zależą od wielu zmiennych. Kiedy przygotowujesz treści edukacyjne na swoją stronę, nie musisz się martwić, że materiał pójdzie do kosza, jeśli nie złapiesz uwagi widza w pierwszych 8 sekundach. W takim przypadku widz szuka innego bodźca i działa z konkretną motywacją – chce się czegoś nauczyć. W sytuacji idealnej chce się OD CIEBIE nauczyć tego, czym akurat się dzielisz. Dlatego dla niektórych form optymalną długością filmu może być nawet 12 minut trwania i ‘hook’, czyli pierwsze 8s, nie jest tak ważny, jak temat filmu.

Wracając do porównania video marketingu z TV, ciężko nam wyobrazić sobie, dla kogo celem jest oglądanie reklam w przerwach filmu, a nie samego filmu. W sieci zaś masz możliwość dotarcia ze swoim komunikatem do tych, którzy chcą go odebrać.

Sposoby wykorzystania przedstawionych wyżej mechanizmów możesz znaleźć zarówno we wsparciu sprzedaży, jak i działaniach wizerunkowych. W praktyce najlepiej sprawdzają się w pozyskaniu klienta oraz budowaniu marki i lojalności wobec niej.

 

Jednymi z naszych ulubionych przykładów na skuteczny video marketing w e-commerce są firmy Vat19.com oraz Zappos.com.

maxresdefault

W udzielonym agencji Filmpoint wywiadzie Jamie Salvatori, CEO Vat19.com, opowiedział o tym, jak działa jego strategia sprzedaży przy wykorzystaniu bardzo popularnych filmów produktowych. Niektóre z nich osiągają ponad 25 mln wyświetleń. Tak, 28 milionów wyświetleń filmu produktowego! Wynik pozornie nieosiągalny. Czy to oznacza, że 28 milionów osób kupiło dany produkt? Oczywiście, że nie.

Przeczytaj cały wywiad na blogu Filmpoint.

VAT19

 

Video jest świetne do sprzedawania produktów, a YouTube jest świetnym kanałem do angażowania konsumentów.”

Jamie Salvatori, CEO VAT19.com

 

Filozofią Vat19.com jest precyzyjny wybór produktu i stworzenie dla niego historii. Specyfika ich asortymentu co prawda nie utrudnia im zadania, jednak ten mechanizm można przełożyć na każdą branżę. Planując filmy ekipa Vat19 myśli bardziej o przekonaniu widza do zostania klientem sklepu, niż do kupienia danego produktu. Subtelna różnica, ale bardzo istotna. Jeśli więc przekonasz klienta, żeby kupił u Ciebie produkt, kiedy będzie tego potrzebował, możesz osiągnąć lepszy efekt, niż wciskając mu to, co akurat masz w ofercie.

Filmy sprzedażowe Vat19 są jednocześnie filmami wizerunkowymi. Specyficzna forma odsiewa klientów, którzy nie są częścią ich targetu i tym samym zapewnia większe zaangażowanie tych, którzy się w nim mieszczą. Taki mechanizm często wykorzystywany jest w procesach rekrutacji i sprzedaży takich firm, jak Zappos czy Amazon. Stosowanie go powoduje nie tylko to, że właściwi ludzie odbierają nasz komunikat, ale sam komunikat we wszelkich systemach weryfikacji jest lepiej oceniany (np. tzw. ‘łapki’ w górę/dół na YouTube). Stąd niedaleko już do działań SEO, ponieważ wyżej notowane treści na YouTube są promowane w wynikach Google. Dlatego marketing na Youtube to ścieżka w która warto wkroczyć.

 

“The goal behind Zappos product videos is to help establish an emotional connection with our customers and it’s really to help them make a better decision.”

Laurie Williams, Senior Manager of Photo & Video for Zappos

zappos-logo-

Zappos to zupełnie inna liga. E-commerce obuwniczy został kupiony przez Amazon za 1.2 bln $ w 2009 roku. Oficjalnie jako idealny partner, nieoficjalnie, ponieważ ich podejście do e-commerce i sukces, jaki osiągnęli, były jednym realnym zagrożeniem dla giganta.

Motto Zappos.com to ‘Delivering happiness’, czyli w wolnym tłumaczeniu ‘dostarczamy szczęście’. Ich filozofia skupiona jest na zadowoleniu klienta na każdym możliwym polu. Znane są anegdoty choćby o tym, że ekipa z Zappos wysłała klientowi bukiet kwiatów, kiedy ten zwierzył się załodze sklepu z tragedii w rodzinie, lub pomagali zamówić pizzę, kiedy klient był głodny a hotelowa restauracja była zamknięta. Do tego stopnia dbają o Customer Experience.

W Zappos bardzo szybko zauważono, jaka siła drzemie w video i nie próżnowano.

 

”While we are definitely seeing an increase in conversion, more importantly we are seeing a decrease in returns.”

Laurie Williams, senior manager of photo and video, Zappos

 

Już w 2012 roku kilkunastoosobowy team photo/video w Zappos produkował 2,300 filmów produktowych tygodniowo. Tak, tygodniowo! Sprzedaż produktów, przy których zamieszczono video wzrastała o 6-30%. To bardzo dużo, choć firma Ariat, inny e-commerce odzieżowy, osiągała nawet 160% wzrostu sprzedaży produktu, do którego dodawali video produktowe.

Filmy Zappos charakteryzowały się od początku nieszablonowym podejściem. Pracownicy robili je w sposób luźny, pełen zabawy. Dzisiejsze filmy produktowe Zappos sprawiają, że te pierwsze produkcje wyglądają po prostu nieprofesjonalnie, jednak wielokrotnie podkreślano, że ich klienci cenią sobie to, że w ich filmach występują pracownicy. Pomaga to budować więź między marką o klientem.

 

„Whatever the size of your business, it’s time to take video seriously.”

Techradar

Screen Shot 2015-04-28 at 12.44.52

 

Źródło tabeli percepcji: https://www.distilled.net/training/video-marketing-guide/

Zaciekawił Cię artykuł i zastanawiasz się nad współpracą? Napisz do nas – odpowiemy na wszystkie pytania!