Nowe technologie napędzają świat. Żyjemy w czasach, w których mówi się, że ‘każda firma jest firmą software’, ponieważ nawet lokalna budka z hamburgerami potrafi mieć aplikację do szybkiego zamawiania jedzenia.

Popyt zdecydowanie przerasta podaż, co nie o każdej branży usługowej można powiedzieć. Przeciętny software house znajdzie klientów, a o usługi dobrych software house klienci wręcz ubiegają. Czy w takim razie w firmach tworzących różnego rodzaju oprogramowanie decyzja o rozwoju działu marketingu i inwestycji w video marketing jest uzasadniona?

Video marketing dla software house

Jest przynajmniej kilka obszarów, w których działania video marketingowe mogą znacznie pomóc każdemu software house. Podczas gdy klienci mogą nie być zmartwieniem numer jeden dobrych software house, to rekrutacja wykwalifikowanych pracowników niemal zawsze znajduje się w czołówce wyzwań. A co jeśli w planach jest pozyskanie inwestora? Przy bliższej analizie, okazuje się, że video dla software house może być tak samo ważne lub nawet ważniejsze niż dla firm, które widzą w nim kanał pozyskiwania klienta.

Employer Branding

Pierwszym obszarem, w którym video może odegrać główną rolę, jest rekrutacja pracowników. Budowanie wizerunku jest kluczowe dla pracodawcy, jeśli zależy nam na zwerbowaniu najlepszych kandydatów, szczególnie jeśli konkurencja pod tym względem także ma dużo do zaoferowania. Jak zatem wyróżnić software house jako pracodawcę korzystając z video?

W pracy z naszymi klientami stawialiśmy na pokazanie firmy od podszewki, jednak w sposób naturalny i z przymrużeniem oka. Ludzie, ich energia i kreatywność razem tworzą atmosferę, którą możemy w unikalny sposób przyciągnąć developerów.

Ważne, że takim sposobem możemy też ułatwić rekruterom dobranie kandydatów pod kątem culture fit, ponieważ właśnie kulturę pracy w firmie najlepiej zobrazować w formie video.

Marketing

Czasem jednak software house znajduje się w fazie rozwoju, w której to właśnie pozyskanie klienta jest trudniejszym wyzwaniem, a rozbudowa teamu schodzi na dalszy plan. Jak z niewielkim zespołem przekonać do siebie dużych klientów, o których walczą duże software house? Najlepiej za pośrednictwem filmu wizerunkowego.

Film wizerunkowy może przybrać różne postaci i nie zawsze musi przekazywać oklepane, ‘korporacyjne’ treści. Czasem ciekawa forma może skutecznie przekazać misję, kulturę pracy i metodykę stojącą za unikatową ofertą Twojego software house. Nie musisz mówić o teamie, o tym, że jesteś ‘agile’ i stosujesz ‘scrum’ oraz ‘we speak english’. Niebanalne treści nie muszą też przyjmować abstrakcyjnej formy. Czasem to właśnie elegancja i asceza powiedzą Twoim zagranicznym klientom o Tobie więcej niż tłok informacji w treści i obrazie.

Inwestor

Na pewnym etapie rozwoju niemal każdy software house rozważa możliwość poszukiwania inwestora, który wszedłby w partnerstwo z właścicielami lub w całości wykupił ich firmę. Powody mogą być różne, jednak droga do celu zawsze jest ta sama. Due diligence i udowodnienie, że team oraz marka są na tyle fenomenalne, że warto w nie zainwestować.

Tutaj także z pomocą przychodzi video marketing. Liczby i projekty pokazują wiedzę i doświadczenie stojące za firmą. Inwestuje się jednak w ludzi, a za pomocą video możemy pokazać serce, duszę i wartości, które ten team napędzają.

Content

Ostatnim polem, na którym video marketing może wspierać software house, są działania contentowe towarzyszące zarówno eventom otaczającym firmę, jak i wspierające jej klientów.

Często w ramach software house organizowane są hackathony, konferencje lub inne wydarzenia, które nie tylko umacniają wizerunek software house pod kątem employer branding, ale też służą do bieżącej komunikacji marki zarówno z potencjalnymi pracownikami, jak i przyszłymi klientami. Takie publikacje pokazują nie tylko, że firma wewnątrz “żyje”, ale też, że jej członkowie są aktywni i zmotywowani do działania. Jest to też świetny sposób na odwdzięczenie się środowisku developerów za wsparcie!

 

Często też projekt dla klienta wymaga przygotowania treści video wspierającej funkcjonowanie poszczególnych landing page czy też strony głównej. Może też okazać się, że klient najzwyczajniej w świecie oczekuje wsparcia lub doradztwa w zakresie promocji projektu, który software house dla niego przygotowuje.

Nikt nie lubi odsyłać klienta z kwitkiem i pożegnalnym “to już nie nasza sprawa”, dlatego warto mieć sprawdzonego partnera, który może fachowo doradzić marce i przygotować dla niej wymarzoną animację explainer lub film wizerunkowy.

Zaciekawił Cię artykuł i zastanawiasz się nad współpracą? Napisz do nas – odpowiemy na wszystkie pytania!