W 2015 roku świat usłyszał:

“W ciągu najbliższych kilku lat, video stanie się jedną z najbardziej angażujących form contentu dostępnego online. Mamy więc szansę, żeby zbudować najlepsze miejsce do oglądania i dzielenia się tego typu treściami.” [1]

Video to przyszłość komunikacji marki

I były to słowa twórcy Facebooka, Marka Zuckerberga. Od tego momentu minęło trochę czasu, jednak wszystko, co Mark wtedy zapowiedział, jest realizowane. Facebook stał się obecnie jedną z najbardziej popularnych platform z treściami video (zaraz za YouTube), które są coraz częściej szerowane oraz lajkowane przez jego użytkowników. Co to oznacza? Konieczność dotarcia do potencjalnych klientów i konsumentów, właśnie w ten sposób. Bo wkroczyliśmy w erę marketingu videocentrycznego, w którym video bardzo często staje się osią całej komunikacji marek i głównym elementem kampanii reklamowych. Ale jak stworzyć video, które będzie skuteczne w social mediach?

Wyobraź sobie, że siedzisz w pomieszczeniu pełnym ludzi. Żaden z nich się nie odzywa, wszyscy tylko patrzą. A Ty chcesz, żeby czegoś się o Tobie dowiedzieli, więc – zaczynasz do nich mówić. Najpierw nieśmiało, potem coraz głośniej, jednak po chwili uświadamiasz sobie, że mówców takich, jak Ty jest wokół jeszcze kilkunastu. Przekrzykujecie się nawzajem, próbując zdobyć uwagę widowni, ale … nikt nie zwraca na Was uwagi.

W takiej sytuacji najprościej byłoby zrezygnować, jednak za bardzo Ci zależy, dlatego próbujesz czegoś innego. Chcesz jakoś odróżnić się od pozostałych. Przechodząc do kontrataku, wykorzystujesz dodatkowo swoją mimikę, gestykulację, robisz czasem zaskakujące rzeczy, stosujesz niespodziewane rekwizyty i przybierasz nieoczywiste pozy. I to się udaje! Pełen sukces. Zyskujesz zainteresowanie ludzi. Właśnie tak (mniej więcej) działa np. Facebook video. Zwraca uwagę.


Po co Ci social video?

Coraz więcej z nas ogląda i czyta w biegu. Zatrzymujemy się na minutę lub dwie, przeglądając coś na tablecie czy telefonie, a potem wracamy do swoich zajęć. W taki sposób, codziennie, Twoi potencjalni (i obecni) klienci surfują po social mediach trafiając na mnóstwo informacji, których nie są w stanie dobrze przyswoić i przetworzyć. Dlatego, jeśli chcesz zyskać ich uwagę – użyj social video. Powody, aby po nie sięgnąć są co najmniej trzy:

Po pierwsze. Dobry content video w social mediach jest, jak dobre kino.

Odpowiednio i profesjonalnie przygotowany – po prostu wciąga. Dowodem na to są virale w Internecie i mediach społecznościowych, w większości przypadków – filmiki video. Dlatego tak ważne jest, żeby to, co przygotujesz było dla potencjalnego widza/klienta interesujące i wyróżniało się jakoś wśród konkurencji. I tu możliwości jest wiele np.: explainer video (polegające na demonstracji produktu w ciekawej formie), testimoniale (czyli, często oryginalne, opinie konsumentów o produkcie), video blogi, animacje, relacje, transmisja na żywo.

Prograils film wizerunkowy. Produkcja Filmpoint 2016.

Po drugie. Dobrze przygotowany video marketing wywołuje emocje.

Nie ma lepszej drogi dotarcia do klienta, niż wywołanie w nim emocji, które zapamięta na dłużej. Powodują je np. internetowe virale, które najczęściej są właśnie treściami video lub zaskakujące reklamy produktów. Kreatywne, lekkie, zabawne, angażujące, nie tylko wyróżnią Cię na tle innych, ale sprawią też, że Internauci chętnie podzielą się nimi w sieci. Na pewno znasz hasło “efekt wow”. Dobre social video bardzo często go wywołuje. Poza tym szybciej zapamiętujemy jakiś szczegół obrazu/filmu związanego z danym produktem, czy marką, niż tekstową informację na jej temat.

Candylize Kickstarter video. Produkcja Filmpoint 2016.

Po trzecie. Dzięki social video możesz być “off” będąc jednocześnie “on”.

Do oglądania materiałów video w social mediach niepotrzebny jest dźwięk (choć oczywiście większość video jest nim opatrzona). Prawie każdy film pojawiający się na Facebooku posiada napisy. Właśnie po to, aby osoba, która na niego trafi i nie ma przy sobie słuchawek np. jadąc tramwajem, będąc w pracy albo przemieszczając się pociągiem, mogła bez problemu obejrzeć film bez dźwięku i mimo to, doskonale wiedzieć, o co w nim chodzi. W ten sposób docierasz do potencjalnego konsumenta tam, gdzie akurat się znajduje, bez żadnych ograniczeń (chyba, że WiFi albo Internet w telefonie zawiedzie). Ponadto, reklamowe Facebook video z napisami, generują na Facebooku o 12% dłuższy czas ich oglądania, niż reklamy bez napisów, a 85% wszystkich filmów video jest oglądanych (przynajmniej początkowo) z dźwiękiem off [2]. Powiesz, że równie dobrze ktoś mógłby w tym czasie przeczytać artykuł na temat Twojej firmy lub akcji, którą organizujesz. Mógłby. Ale obraz bardziej przyciąga, dłużej zostaje w pamięci i, jeśli jest to krótki film, ogląda się go zwykle kilka razy.

OLX – Jeden z filmów do kampanii Nakarm Psa. Produkcja Filmpoint 2016.

Praktyczne wskazówki

No dobrze, załóżmy, że przekonałeś się właśnie do produkcji video i zdecydowałeś się na nie postawić w komunikacji swojej marki. Wiesz co to video marketing, znasz powody, dla których warto. A teraz chcesz, by Twoje social video (np. Facebook video) miało jak największy zasięg i dotarło do potencjalnego konsumenta. To może się udać, pod warunkiem, że będziesz pamiętać  o dwóch podstawowych rzeczach.

Zaciekawiaj.

Internauci w social mediach raczej rzadko, celowo, szukają filmów do obejrzenia. Częściej trafiają na nie przez przypadek, w aktualnościach wyświetlającym się im np. na facebookowej tablicy. Dlatego jeśli stworzysz treść video, na którą trafią przypadkowo i która ich zainteresuje – masz ich! Wzrasta szansa na to, że Twój film będzie przez nich szerowany i dzięki temu trafi do większej liczby odbiorców. Ale to nie wszystko. Oni też mają z tego korzyść, bo dostarczasz im wartościowe i interesujące treści, które mogą przekazać dalej.

Prowadź dialog.

To, na co czekasz, to reakcja Internautów na Twój film czyli: lajki, szery i komentarze. Kiedy ktoś skomentuje Twój film, pamiętaj, aby mu odpowiedzieć. Zawsze. Albo chociaż dać takiemu komentarzowi lajka. Dlaczego? To proste! Ktoś komentuje film, który właśnie zobaczył, potem o tym zapomina i wraca do scrollowania innych rzeczy na Facebooku. W międzyczasie Ty odpowiadasz na jego komentarz, a on…ponownie wraca na Twoją stronę, żeby go przeczytać (być może, przy okazji, zrobi mu się miło, że odpowiedziałeś), co z kolei generuje ruch na Twoim fanpage. Jeśli Ci odpowie – tym lepiej. Jego znajomi zobaczą, że coś go zainteresowało i być może sprawdzą co to, dowiadując się przy okazji o istnieniu Twojej marki/firmy. Zyskujesz także coś jeszcze. Facebook otrzymuje pozytywny sygnał, że content, który udostępniasz na swojej stronie jest interesujący, więc być może będzie go chętniej eksponował.

Nieźle, prawda? Tak właśnie, w praktyce wygląda video marketing w social mediach oparty o dobry content social video.

[1], [2] Źródło: tabularinsights.com

Zaciekawił Cię artykuł i zastanawiasz się nad współpracą? Napisz do nas – odpowiemy na wszystkie pytania!