Pamiętacie czasy, kiedy wrzucaliśmy jedną i tę samą treść na wszystkie kanały społecznościowe? Na szczęście ten trend dawno już minął, a jego życie trwało wyjątkowo krótko. Takie działania nie dość, że były bezproduktywne, to również nie przynosiły żadnej wartości dla naszej marki. Marketerzy wychwycili ich bezcelowość i zauważyli, że każda społeczność funkcjonuje inaczej, dlatego publikowanie tych samych treści również powinno się różnić. No i w rezultacie, mamy nowy dylemat związany z publikacją video: Facebook vs YouTube? Pewnie nikogo nie zaskoczę, jeśli powiem, to zależy. 🙂

Generowanie zasięgu vs długowieczność

Pierwszym podstawowym rozróżnieniem, na które powinniśmy zwrócić uwagę, jest w pewnym sensie przeznaczenie obu portali i to jak video się w nich zachowuje.

Facebook bardzo dobrze radzi sobie z generowaniem zasięgu i wspieraniem filmów w szybkim rozprzestrzenianiu się. Ta cecha stawia go jako idealnego pretendenta do wspierania kampanii i szybkich akcji, które dzieją się TERAZ.

YouTube natomiast to zaraz po Googlu druga najpopularniejsza wyszukiwarka. Więcej o tym dowiesz się z innego odcinka naszego vloga dedykowanemu YouTubowi – „Jak bardzo Twoi przyszli klienci kochają YouTube?„. Charakter wyszukiwarki stawia YouTube, jako lepsze rozwiązanie dla treści typu FAQ, materiałów edukacyjnych, czy DIY.

community

Dbanie o społeczność

Po drugie i nie mniej istotne – społeczności Facebooka i YouTube’a działają inaczej. Jeśli dla przykładu udało nam się zbudować na Facebooku dużą społeczność wokół naszej marki, to naturalnie kontynuowanie aktywnej komunikacji w tym miejscu jest wskazane. Tam też powinniśmy skierować nasze działania video marketingowe.

Analogicznie, jeśli to YouTube jest naszą dominującą platformą w komunikacji, lub po prostu zależy nam na poszerzeniu swoich działań marketingowych, to powinniśmy skupić się właśnie na nim. Obsługa Facebooka  i obsługa YouTube to jednak dwie różne rzeczy. Tak czy siak kanał, który odniósł sukces (niezależnie czy to Facebook, czy YouTube) nie może być pozostawiony samopas. Musimy regularnie się nim zajmować, aby nie utracić ciężko zapracowanej pozycji.

Facebook vs YouTube

Podsumowując

Jak więc brzmi finalna odpowiedź na otwierające pytanie, Facebook, czy YouTube? Niestety wciąż – to zależy. 🙂 Aby jednak ułatwić Ci podjęcie decyzji, w dużym uproszczeniu sprawa wygląda tak:

Wybierz Facebook, jeśli:

  • zależy Ci na szybkim rozprzestrzenianiu się treści
  • zależy Ci na zdobywaniu zasięgu dla Twojej akcji, eventu, który dzieje się w danym momencie
  • chcesz skorzystać z faktu, iż Facebook bardzo mocno wspiera video

Wybierz YouTube, jeśli:

  • zależy Ci, aby treści były łatwe do znalezienia i wyszukiwania
  • zależy Ci na długowieczności i żywotności materiału
  • chcesz, aby treści jak najdłużej pracowały dla Twojej marki (pamiętaj jednak, że muszą one pasować do tej platformy)

different

Pamiętajmy, że nie musimy ograniczać się do publikacji tylko na jednym portalu. A nawet wskazane jest umieszczanie naszych treści video w obu miejscach, z tym że musimy pamiętać o jednej rzeczy. Video przygotowane na Facebook musi się różnić od tego publikowanego na YouTube i stanowić raczej teaser tego, co widz znajdzie na naszym kanale YouTube.

Zaciekawił Cię artykuł i zastanawiasz się nad współpracą? Napisz do nas – odpowiemy na wszystkie pytania!