Ustawienie scenografii, make-up, pierwszy klaps filmowy – jak wygląda praca na planie filmowym? Zacznijmy od tego, że plan filmowy to zgrany zespół profesjonalistów w akcji. Ale kto jest częścią tej ekipy, jakie zadania pełnią poszczególne osoby i w końcu jak wygląda dzień zdjęciowy? Spędźcie z nami jeden dzień na planie filmowym i poznajcie naszą pracę od podszewki.

Jak wygląda dzień pracy na planie filmowym?

Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak wygląda typowy dzień na planie filmowym, to muszę Was rozczarować. Taki dzień po prostu nie istnieje. A tym, co łączy nasze kolejne plany zdjęciowe, w najlepszym razie jest kraj, w jakim się odbywają – choć i to nie zawsze.

Często w toku naszej współpracy z klientami okazuje się, że ich wyobrażenie o tym, jak wygląda praca na planie filmowym i o produkcji spotu wymaga uzupełnienia. Być może ten wpis okaże się więc pomocny, dla obu stron. Żeby tak się stało opiszę jeden z naszych niezwykłych typowych dni zdjęciowych.

Ale wcześniej muszę wspomnieć o tym, co na każdym planie jest najważniejsze i na każdym planie wygląda inaczej: o ludziach. Mogłoby się wydawać, że ekipa filmowa to sztywny skład, który obsługuje kolejne plany bez względu na ich specyfikę. Nic podobnego.

Jako producent mam obowiązek stworzyć możliwie najlepszą jednostkę, czyli dopasować ją do potrzeb konkretnego projektu i dzięki temu zadbać, aby praca na planie filmowym przebiegała sprawnie. Tym samym w przypadku zdjęć kulinarnych do ekipy dołącza stylista żywności, przy zdjęciach podwodnych wspiera nas nurkujący operator, a kiedy w filmie udział biorą zwierzęta, obok reżysera dzień na planie filmowym może spędzić nawet treser mrówek…

Jak plan filmowy to tylko profesjonaliści

Niezależnie od tego, jak barwna jest ekipa, powinna jednak składać się z możliwie najmniejszej liczby osób. Tylko niezbędni profesjonaliści. Wycieczki ciekawe tego, jak wygląda praca na planie filmowym, zapraszamy kiedy indziej. Dlaczego? Bo plan zdjęciowy to taktowany budżetem mechanizm, a nie urocza akwarela.

Ale jesteśmy już na planie. Reżyser, dorośli aktorzy, operator, asystent kamery, scenograf, kierownik planu, dyżurny planu, oświetleniowcy, agregat prądotwórczy z obsługą, wózkarze, stylistka, makeupistka i pies – dream team gotowy. Która godzina? Nasz dzień na planie filmowym rozpoczyna się dziś jakoś przed 3 nad ranem. A to oznacza, że mamy około 10 godzin na nagranie 15-sekundowego spotu. Niewiele. Ale damy radę. Podwójna kawa, rozstawienie planu, charakteryzacja i stylizacja aktorów. Ruszamy.

Tylko skąd te 10 godzin i dlaczego tak mało? Wcześniej udało mi się dowiedzieć, że około 14:30 czeka nas nawałnica. Musieliśmy zdążyć. Tymczasem słońce ma wzejść o 4:19. To, jak wygląda plan filmowy oraz nasi aktorzy wskazuje na to, że pełna gotowość do pierwszego ujęcia jest. Akcja!

Stop! Deszcz. Zwijamy lampy, ale woda z nieba uszkadza jedną z nich. Szybko wymieniamy na nową. Mamy jednak 15-minutowy poślizg. Na szczęście pogoda szybko się poprawia. Poza tym jestem w stałym kontakcie z centrum kontroli lotów pobliskiego lotniska i wszystko wskazuje na to, że możemy znowu odpalać.

Tego dnia wyspać się mógł jedynie animator, bo dzień na planie filmowym zaczynał dopiero o 6. Ten szczęściarz odpowiedzialny był za ustawienie trackerów, czyli oznaczników miejsc, w których dodawana będzie animacja. No i aktor dziecięcy, który wraz z opiekunami dołączył o 8:00. O tej porze reszta ekipy była już na pełnych obrotach.

Jak dziś miała wyglądać nasza praca na planie filmowym? Do zrealizowania mieliśmy łącznie 10 ujęć, z czego 7 wymagało udziału aktorów i psa. Według życzliwych nam podręczników, dzień na planie filmowym powinien trwać do 12 godzin, z godzinną przerwą na posiłek. Jednak to, jak wygląda plan filmowy w praktyce, do tych zapisów ma się nijak. Inaczej jest z limitem pracy aktora dziecięcego, który według prawa wynosi 6 godzin i nawet produkcyjny żywioł nie jest w stanie tego naruszyć. Na szczęście.

W każdym razie godzinną przerwę obiadową ostatni raz mieliśmy na kolonii pod koniec podstawówki. Na planie jemy szybko, byle gdzie i najczęściej zimne. Tak wygląda praca na planie filmowym. I taką ją kochamy.

Co ma wspólnego praca na planie filmowym z pogodą?

Dodatkowo, w ten dzień na planie filmowym emocje podkręcał fakt, że wraz z całym sprzętem tkwiliśmy między nacierającymi na siebie frontami atmosferycznymi. Groziły nam bardzo filmowe zjawiska, z których żadnego jednak nie przewidywaliśmy w scenariuszu spotu. Jak wygląda praca na planie filmowym w takich warunkach? Porządek zdjęć regulowały informacje z wieży i moje żeglarskie doświadczenie w czytaniu pogody. A ja tylko upewniłam się w przekonaniu, że w fachu kierownika produkcji filmowej nie ma umiejętności zbędnych.

No i prawie się udało. Dzień na planie filmowym zakończyliśmy, kiedy ok. 14:30 niebo wreszcie wybuchło i drogi zaczęły zamieniać się w potoki. Brakowało nam tylko jednego ujęcia – i to bez udziału aktorów. Nadrobiliśmy to następnego dnia, angażując jedynie operatora, asystenta i kierownika produkcji. W tym czasie nasi montażyści zamieniali już surowe zdjęcia w pełnowartościowy spot.

Jak widzicie, z planem zdjęciowym jest jak z pogodą. Albo to z pogodą jest jak z planem. Po prostu nie da się wszystkiego przewidzieć. Ale dobra ekipa filmowa to taka, która z każdej sytuacji potrafi wybrnąć bez szwanku. Dla filmu. O uszczerbkach na ludziach lepiej wypowiem się znaną z kin sentencją: Podczas kręcenia tego spotu nie ucierpiał żaden członek ekipy. Chyba.

A niżej znajdziecie efekt!

Jak wygląda praca na planie filmowym – z nieco bardziej technicznej strony

Czyli zanim zacznie się dzień na planie filmowym na wzór tego oto wyżej. Jak wygląda praca na planie filmowym, tak całkiem ogólnie? Dzień na planie zdjęciowym rozpoczyna się od pracy techników:

  • oświetleniowców – specjalistów dbających o odpowiednie ustawienie i rodzaj światła w każdym ujęciu,
  • dźwiękowców – którzy odpowiedzialni są za warstwę audio – umieszczają mikrofony, kontrolują synchronizację audio – video, czuwają nad poziomem i jakością dźwięku,
  • scenografów – czyli osób, które są odpowiedzialne za to, jak wygląda plan filmowy, tworząc aranżację zgodną z koncepcją reżysera.

Najwcześniej pracę zaczynają także makeupistki i stylistki, które odpowiednio przygotowują aktorów.
Tuż obok nich, dzień na planie filmowym nie mógłby się odbyć bez:

  • producenta – to on czuwa nad całym projektem i od niego przede wszystkim zależy to, jak wygląda praca na planie filmowym. Producent przygotowuje szczegółowy plan działania,
  • reżysera – czyli jednej z najważniejszych osób na planie – kieruje aktorami, kontroluje pracę kamer, wraz z producentem nadzoruje to, jak wygląda plan filmowy, biorąc pod uwagę oświetlenie itp.,
  • operatora – dbając o odpowiednie ustawienie kamery, właściwy kadr i optymalne światło, realizuje wizję reżysera, nagrywając poszczególne sceny,
  • aktorów – ale to chyba jasne, no bo czym byłby plan filmowy bez aktorów?

W zależności od wielkości produkcji ekipa filmowa będzie mniej lub bardziej złożona. Oprócz wymienionych osób, na planie filmowym mogą znajdować się także ich asystenci, niezbędni podczas dużych realizacji.

Plan gotowy, aktorzy gotowi, czas na konsultacje z reżyserem, tak, by aktorzy jak najlepiej odegrali scenę, a operator, odpowiednio ją uchwycił. Można nagrywać? Niekoniecznie – nie bez powodu na nakręcenie 15-sekundowego spotu potrzebnych jest wiele godzin pracy. Dzień na planie filmowym to czas na próbne nagrania, weryfikację błędów, poprawki, przygotowanie kilku różnych ujęć tej samej sceny, zrobienie fotosów, dokumentujących pracę ekipy filmowej. A kiedy materiał nakręcony – praca na planie filmowym dobiega końca, czas na postprodukcję. To już jednak zupełnie inna historia.

Zrzut ekranu 2016-03-16 o 15.02.07

 

 

 

 

 

IMG_9464 IMG_9407

IMG_9443 IMG_9426

IMG_9785 IMG_9776

IMG_9761  IMG_9690

IMG_9602 IMG_9586

Zaciekawił Cię artykuł i zastanawiasz się nad współpracą? Napisz do nas – odpowiemy na wszystkie pytania!