Pytanie o widełki cenowe pojawia się na początku prawie każdej rozmowy z potencjalnym klientem zainteresowanym produkcją video. Pytać jednak o koszt filmu bez ustalenia szczegółów to jak pytać mechanika o koszt naprawy samochodu nie podając jego marki, modelu, rocznika ani … rodzaju usterki. Zacznijmy więc od ustalenia kilku niezbędnych do wyceny informacji.

Koncept i scenariusz

Prosta sprawa, kto pisze scenariusz? Agencja, czy klient? W Filmpoint kochamy pisać scenariusze, ponieważ daje nam to możliwość poznania firmy, zgłębienia jej wartości i w rezultacie dostarczenie wciągającego i wiarygodnego materiału. Co więcej, zaangażowanie osób trzecich do przygotowania koncepcji filmu, gwarantuje świeże spojrzenie na projekt. Warto pamiętać, że agencje takie jak nasza to fabryki pomysłów, które swoim doświadczeniem mogą pomóc wyróżnić firmę na tle konkurencji.

scenariusz

Czas trwania filmu

Długość filmu to oczywisty wyznacznik ceny, który należy rozumieć już w nie tak oczywisty sposób. Już tłumaczę, o co chodzi. Reklama pre-roll na YouTube to 30-sekundowy materiał. Film typu How to?, z kolei może trwać nawet 6 minut. Pamiętajmy jednak, że 6-minutowy film, który przedstawia jedną osobę w jednej lokacji, nagrywa się szybciej i łatwiej (a zatem taniej) niż 30-sekundowy film, który jest kompilacją ujęć z różnymi aktorami, w różnych lokacjach.

Lokacje i ilość dni zdjęciowych

Jest to jeden z istotniejszych czynników regulujących cenę produkcji, jak i jeden z trudniej przewidywalnych. Rozstawienie sprzętu i przygotowanie lokacji do kręcenia jest czasochłonne i wymaga dużo pracy. Jeśli filmujemy w kilku miejscach, innym mieście lub kraju, należy doliczyć koszty transportu i zakwaterowania. Im większa produkcja, tym więcej operatorów i pozostałych członków ekipy. Nie sposób wycenić godzin potrzebnych na realizację zdjęć, więc kluczowe jest tutaj określenie ilości dni zdjęciowych. Jeśli interesuje Cię, jak wygląda typowy dzień zdjęciowy to koniecznie zerknij TUTAJ.

Aktorzy

Z decyzją o wykorzystaniu aktorów w naszym filmie wiążą się kolejne koszty, jak i proces castingowy. Nie ma jednak problemu, aby agencja wybrała ich sama, klientowi pozostawiając jedynie ostateczną akceptację wybranych osób. Wykorzystanie celebrytów zamiast amatorskich aktorów wiąże się oczywiście z dużym wzrostem kosztów, ale tego chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć.

Postprodukcja

Montaż i edycja całego materiału to często najdłuższa faza produkcji. Ten etap nadaje video kształtu, wyrazu i siły oddziaływania. Pośpiech jest tutaj niewskazany. Jeśli całość ma się kleić i spełnić założony cel to warto na ten etap poświęcić trochę więcej czasu. Tutaj koszty najczęściej rozliczane są jako roboczogodziny. Postprodukcja to złożony proces, aby dowiedzieć się więcej, zajrzyj TUTAJ.

editing

Animacje i efekty specjalne

Animacje stanowią jedną z lepszych form prezentacji skomplikowanych zagadnień. Wymagają one jednak zaangażowania profesjonalnego animatora, którego praca również kosztuje. To samo tyczy się efektów specjalnych. Jeśli chcemy, aby w naszym filmie główny bohater latał niczym superbohater pomiędzy samolotami, a z jego butów strzelały płomienie (lub po prostu chcielibyśmy delikatnie wzbogacić wizualnie obraz), to będzie miało to wpływ na końcowy koszt produkcji.

Podsumowując

Wycena filmu jest procesem wysoce indywidualnym i unikalnym dla każdego projektu. Dopiero znając wymagania klienta, jesteśmy w stanie podać przybliżony koszt pożądanego filmu i zawęzić te nieszczęsne widełki cenowe. Warto jednak spojrzeć na video, nie jako koszt, a raczej inwestycję. Sukces naszej działalności jest bezcenny, a video w jego osiągnięciu gra ogromną rolę. Szczególnie teraz, kiedy treści filmowe przejmują szturmem internet. Zamiast zatem pytać o widełki cenowe, zapytaj o to, jak zastosowanie video może przyczynić się do osiągnięcia Twoich celów. Z tym pytaniem chętnie pomożemy. Zapraszamy do kontaktu! 🙂

A na koniec, akcent humorystyczny 🙂

Zaciekawił Cię artykuł i zastanawiasz się nad współpracą? Napisz do nas – odpowiemy na wszystkie pytania!