Strategia video marketingu to jedynie element ogólnej, dużo szerszej strategii komunikacji marki. Rozpoczynając jakiekolwiek działania związane z video powinniśmy pracować według wcześniej opracowanego planu. Dzisiaj mamy dla Was kilka podpowiedzi, jak przygotować taką strategię.

Aby stworzyć dobry dokument opisujący naszą pracę z video, musimy uporządkować sobie dotychczasowe działania oraz zaplanować kolejne. Najlepiej jeśli podsumujemy sobie je w kilku prostych krokach i zaczniemy od:

1. Poznaj siebie

Strategia video powinna zacząć się od oceny Twojej marki, jej wyróżników i wartości. Warto przygotować sobie krótką analizę SWOT, która przeprowadzi Cię przez mocne i słabe strony oraz wady i zalety. Zastanów się co chcesz przekazać swoim Klientom? Co lubią w Twojej marce? Co Cię wyróżnia? Skup się też na ważnej kwestii – co chcesz osiągnąć dzięki video marketingowi? Podejmij konkretne cele i bądź konsekwentny w ich realizacji.

2. Zrozum swoich Klientów

Jakość Twoich materiałów video i ich odbiór zależy od tego jak dobrze znasz swoją grupę docelową. Aby tworzyć filmy, które poprowadzą potencjalnych Klientów po ścieżce zakupowej, musisz dowiedzieć się kim oni są i czego oczekują. Rozmawiaj, stwórz persony, przeprowadzaj ankiety czy wywiady. Liczą się twarde dane, które pozwolą Ci wyciągnąć odpowiednie wnioski do dalszego działania. Tak właśnie powstała nasza dwunastoodcinkowa seria vlogów dla Łazienkaplus:

3. Oceń rynek

Znajdź chwilę na research i przeanalizowanie działań konkurencji. Jakie formaty wykorzystują? W jaki sposób promują swoje filmy reklamowe? Co się sprawdziło, a co nie przyniosło oczekiwanego odzewu? Poszukaj mocnych i słabych stron konkurencji – zanotuj to co robią dobrze i na czym możesz się wzorować oraz to, co nie wyszło im dobrze, a Ty możesz zrobić to lepiej. Tę ścieżkę obraliśmy przy produkcji filmów produktowych na Dzień Dziecka dla marki Allegro. Zamiast podążać utartym szlakiem i po prostu pokazać produkt z każdej strony, przygotowaliśmy serię oryginalnych filmów produktowych – w formie kalamburów.

4. Wyróżnij się

Ten krok dosyć mocno powiązany jest z poprzednim. Podczas researchu i analizy konkurencji musisz zdecydować o tym czym się wyróżnisz. Co możesz zaoferować innego? Jaką niszę możesz wypełnić? Zastanów się w jaki sposób zamierzasz dzielić się treścią, jednocześnie pozostając wiernym swojej marce i celom. Weźmy np. film wizerunkowy software house’u SDE naszego autorstwa. Ta mieszanka filmu i animacji zaowocowała niebanalnym video, w którym kultura firmy jest wręcz namacalna.

5. Zaplanuj działania

Posiadając odpowiedzi na pytania pojawiające się w punktach wyżej, jesteś gotowy, aby zaplanować swoje działania. Zastanów się w jaki sposób chcesz wprowadzić kupującego w świat Twojej marki i co zrobić, żeby został z Tobą na dłużej. To odpowiedni moment żeby pomyśleć nad budżetem jaki posiadasz i rozpisać działania w czasie.

6. Zapisz pomysły

Jeśli udało Ci się odpowiedzieć na powyższe pytania i dotrzeć do tego punktu, nie pozostaje Ci nic innego jak spisać wszystko w jeden dokument i pracować już na zebranych myślach. Oczywiście taka strategia, to dokument, który może się zmieniać chociażby ze względu na pojawiającą się nową konkurencję czy większy budżet którym możesz dysponować.

Jak widzisz, stworzenie strategii video marketingowej nie jest łatwą sprawą, a jeszcze trudniejszą jest realizacja jej założeń. Jeśli potrzebujesz pomocy lub porady, skontaktuj się z nami, a chętnie pomożemy Ci w stworzeniu dobrego video!

Zaciekawił Cię artykuł i zastanawiasz się nad współpracą? Napisz do nas – odpowiemy na wszystkie pytania!