Instagram to obecnie jeden z najważniejszych i najpotężniejszych kanałów marketingowych na świecie. Po części jest to zasługa ponad miliardowej bazy użytkowników serwisu. Platforma przekroczyła ten magiczny próg w czerwcu 2018 roku, czyli 8 lat od pojawienia się aplikacji na rynku. Ta ogromna społeczność zostawia dziennie średnio 4 miliardy lajków. Wystarczy dodać jedno do drugiego i już wiemy, dlaczego nasza strategia marketingowa powinna obejmować Instagram. Tym bardziej, teraz kiedy w równaniu pojawiła się trzecia zmienna.

Ewolucja w stronę video

Historia Instagram w pigułce przedstawia się następująco. W roku 2010 platforma zawitała na smartfonach na całym świecie. W nasze ręce oddano kwadratowe zdjęcia, kilka filtrów i wszyscy byli szczęśliwi. Wtedy też Kevin Systrom, CEO Instagram, stojąc obok budki z taco, sfotografował swojego psa wraz z gościnnym udziałem stopy swojej partnerki. Zdjęcie to było zarówno pierwszą fotografią opublikowaną na portalu, jak i w pewien pokręcony sposób, stało się przepowiednią nadchodzących trendów na Instagram: zwierzaki, jedzenie i skąpo odziane kobiece części ciała (OK, to ostatnie jest trochę naciągane).

IGTV first photo

Rok 2013 przynosi odpowiedź serwisu na zwiększającą się popularność video. Instagram rozpoczyna wsparcie dla krótkich (maksymalnie 1-minutowych) filmów. Teraz możemy oglądać psa Kevina w akcji, podczas gonitwy za swoim ogonem. Od tego momentu rozwój formatu video nabiera tempa. W efekcie, 3 lata później, w 2016 roku Instagram wprowadza niesamowicie popularne dziś Stories.

Ludzie i marki na całym świecie, korzystają ze Stories, by opowiadać dłuższe historie video. Nie uszło to uwadze Instagram i tak też docieramy do chwili obecnej. W roku 2018 w nasze ręce zostaje oddany IGTV, o którym sam CEO, mówi:

[…] our most exciting feature to date.

IGTV – czyli co?

Instagram TV to pierwsza platforma dedykowana w 100% mobilnemu video. Oznacza to, że znajdziemy tutaj wyłącznie filmy, wyłącznie w pionowym formacie, wyświetlane wyłącznie na pełnym ekranie. Ważną zmianą jest, również wzrost skali, z jaką możemy publikować nasze video. IGTV wydłuża maksymalną dopuszczalną długość treści z 1 minuty do 1 godziny. 

IGTV – co potrafi?

Z IGTV może skorzystać każdy. Występuje jako oddzielna aplikacja, ale również jako integralna część klasycznej wersji Instagram. IGTV działa jak stary, dobry telewizor. A nawet lepiej. Odtwarzanie najnowszego filmu od naszych ulubionych twórców lub marek rozpoczyna się automatycznie wraz ze startem aplikacji. Twórcy wcielają się w rolę kanałów telewizyjnych pomiędzy którymi możemy się dowolnie przemieszczać. Opcji nawigacji mamy natomiast kilka. Ruchem kciuka odblokowujemy dostęp do czterech strumieni treści: For you, Following, Popular i Continue Watching. Jak widać, algorytm nie tylko dostarcza nam tego, co dobrze nam znane, ale również umożliwia poszerzanie horyzontów. Oczywiście w zgodzie z naszymi preferencjami i obszarami zainteresowań.

IGTV – jak wykorzystać

Zakładając profil  firmowy na Instagram, nasza marka staje się automatycznie “Twórcą”. Oznacza to, iż nasze video wyświetli się każdej osobie, która nas obserwuje. Jeśli będziemy publikować ciekawy content, to widzów będzie przybywać. Warto wykorzystać to szczególnie teraz, kiedy IGTV stawia swoje pierwsze kroki. Feed nie jest jeszcze przesycony treścią, przez co zdecydowanie łatwiej będzie nam teraz dotrzeć do naszych odbiorców. Tych, którzy już nas śledzą i tych, którzy czekają, by odkryć naszą markę.

Do czego zatem możemy wykorzystać ten kanał?

  • Newsy – Startujesz z nowym produktem lub usługą? Dodajesz nowe funkcje do swojego oprogramowania? Przechodzisz rebranding? Niezależnie jakiej maści jest twoja nowinka IGTV to świetne medium, za którego pośrednictwem możesz o niej poinformować świat.
  • Behind the scenes – czyli tak zwany materiał zakurtynowy. IGTV błyszczy tutaj jako kanał uczłowieczający naszą markę. Dlatego warto wesprzeć nasze oficjalne działania marketingowe specjalnym, nieco mniej oficjalnym materiałem. Niezależnie, czy są to kulisy sesji zdjęciowej, eventu firmowego, a może nawet relacja z planu filmowego.
  • Promocja eventów – jeśli organizujesz konferencje, targi, konwenty, szkolenia, warsztaty, meet-upy bądź innego rodzaju wydarzenia, to uwzględnij IGTV, planując ich promocję. Pomyśl o specjalnym video zapowiadającym event bądź atrakcyjnej relacji z poprzedniego. Szczery uśmiech uczestników zadziała lepiej niż słowne zapewnienie organizatora: “Będzie fajnie. Serio!”.
  • Storytelling – wspomniałem, że IGTV daje nam możliwość opublikowania godzinnego filmu? Nie sugeruję tutaj tworzenia filmu dokumentalnego (ale i nie odradzam), lecz opowiedzenia pewnej historii. Naszej firmy, CEO tej firmy, jej pracowników, bądź czworonożnych pupilów tychże pracowników, produktu lub usługi, lub czegokolwiek nasza dusza zapragnie. Dzięki IGTV możemy zaprosić naszych klientów na dłuższy seans bądź na kilku odcinkową serię. Jeśli martwisz się, że nie masz żadnej historii do opowiedzenia, skontaktuj się z nami. Pokażemy Ci, że się mylisz.

IGTV – kto już z niego korzysta?

Nadszedł czas, żeby poprzeć moje wywody namacalnymi dowodami. Duzi gracze bardzo szybko zauważyli potencjał serwisu i zakładając swoje “kanały” video, korzystają z dobrodziejstwa IGTV. Do tego grona zaliczają się: Chipotle, Nike, Netflix, Warby Parker, Trader Joe’s, Everlane i Gucci, a oto jak czerpią z niego korzyści:

Nike – wsparło swoją kampanię promocyjną w trakcie mundialu, krótkimi animacjami z udziałem złotej kury futbolu – Cristiano Ronaldo:

Chipotle – jako jedna z pierwszych firm wykorzystała IGTV, publikując krótki spot przedstawiający w ciekawy sposób nieskończone możliwości konfiguracji posiłków w ich restauracjach.

Gucci – poszło innym tropem i zamiast tworzyć zupełnie nowe treści, wykorzystało gotową relację z poprzedniego pokazu mody. Zmiana formatu na pionowy umożliwiła inne spojrzenie na znane kadry, przez co materiał zyskał drugą młodość.

https://www.instagram.com/tv/BkQOGu7hCRt/

Instagram – któż lepiej mógłby zaprezentować potencjał IGTV niż jego twórcy? Instagram zamieścił w serwisie oficjalną relację z launchu nowego produktu firmy. Tę na chwilę obecną obejrzało już ponad 1,5 mln osób.

https://www.instagram.com/tv/BkQjCfsBIzi/

Podsumowanie

Fakt, iż lubimy oglądać video na mobilnych urządzeniach, jest niezaprzeczalny. Feedy najróżniejszych społecznościowych platform, jak Facebook, Instagram, czy 9GAG są zdominowane przez video i GIFy. Publiczność oczekująca od marek contentu video jest ogromna. Aby odkroić dla siebie kawałek tego tortu, Instagram stworzył bezpośredniego konkurenta dla YouTube. Dlatego w pogoni za tą jedną marką, która spędza nam sen z powiek, bądź na drodze do utrzymania pozycji lidera branży wykorzystajmy jeszcze nienasycony ekosystem IGTV. Pozostawię was ze słowami Franka Herberta  z powieści “Diuna”, które tak jakoś tutaj pasują.

Początek to czas dla podjęcia najsubtelniejszych działań, by wszystko znajdowało się na swoim miejscu

PS: W zaplanowaniu tych subtelnych działań, chętnie w Filmpoint pomożemy. Do usłyszenia!

Zaciekawił Cię artykuł i zastanawiasz się nad współpracą? Napisz do nas – odpowiemy na wszystkie pytania!