Do napisania dzisiejszego posta zainspirowała mnie prezentacja Michała Sadowskiego z Brand24 na tegorocznej konferencji InternetBeta. Michał zwrócił uwagę na to, że głównym problemem polskich startupów jest zła komunikacja. Startupy nie potrafią komunikować się ze swoimi klientami w sposób dla nich zrozumiały i inspirujący. Mówiąc wprost – nie wiadomo o co im chodzi. Rozwiązaniem tego problemu może być tzw. explainer video.

Jeśli nie potrafisz jednym zdaniem odpowiedzieć klientowi na pytanie „Dlaczego powinienem kupić Twój produkt?”, to coś jest nie tak… Prawdopodobnie dołączysz do grona tych, którzy nie zdobyli odpowiedniej liczby klientów, a to jest główną przyczyną porażek zdaniem Y Combinator.

Chciałbym zaprezentować jedno z rozwiązań tego problemu – explainer video. Chciałbym pomóc Ci dołączyć do firm, którym się udało!

Czym jest explainer video?

Explainer video to krótki film, którego celem jest szybkie wyjaśnienie korzyści produktu i przekonanie klienta do zakupu, nie należy go mylić z filmem instruktażowym. Długość takiego filmu nie przekracza 1-2 minut. Najczęściej jest to animacja.

Przykładem jest to video, które wykonaliśmy dla berlińskiego startupu Medigo:

Więcej przykładów znajdziesz w artykule The 10 Best Startup Explainer Videos…Ever oraz w serwisie Startup Videos, który kataloguje najlepsze filmy startupowe z całego świata. Sporo przykładów możesz znaleźć także w naszym showreelu. To powinno Ci wystarczyć, aby się zainspirować.

Jak stworzyć skuteczny explainer video?

W internecie jest wiele wpisów blogowych poświęconych dobrym praktykom tworzenia skutecznych explainerów. Moim zdaniem absolutnie najlepszym jest post Neila Patela: Stop Creating Explainer Videos, You’re Doing It All Wrong! Spróbuj wykorzystać wszystkie jego wskazówki:

 1. Najważniejszy jest scenariusz – film musi rozwiać wszystkie wątpliwości klienta, które hamują go przed zakupem. Najpierw zaprezentuj problem, dopiero potem rozwiązanie. Porusz jego emocje opisując problem historią, z którą klient sam się utożsami. Klient powinien pomyśleć: “hej, to właśnie ja!”. Masz na to pierwsze 10 sekund, w których zadecyduje czy oglądać dalej, i czy kupić Twój produkt.
 2. Nie wydaj za dużo pieniędzy – nie ma sensu wydawać dziesiątek tysięcy złotych na animację rodem z Hollywood. Nie o to chodzi. Znajdź partnera, który pomoże Ci zoptymalizować koszty produkcji w trosce o Twoje cele biznesowe, a nie takiego, który będzie chciał wycisnąć z Ciebie jak najwięcej pieniędzy.
 3. Przetestuj skuteczność – porównaj jak konwertuje strona główna z filmem i bez. Ciągle ulepszaj! Możesz skorzystać np. z testów A/B Unbounce lub Optimizely.

Po co mi explainer video?

Będę z Tobą szczery. Jeśli zadajesz sobie to pytanie, to prawdopodobnie Twój produkt jest tak prosty, że nie potrzebuje wyjaśnienia w formie video. Możliwe też, że dopiero zaczynasz i jeszcze nie jesteś świadomy tego, dlaczego Twoi klienci nie chcą kupować.

Podstawowe korzyści z explainer video to:

 1. Konwersja większa o kilkadziesiąt procent – nasze doświadczenia wskazują na to, że explainer video zwiększa konwersję landing pages o 15%-50%. Przelicz sobie dokładnie, zakładając 15% więcej klientów Twojego produktu, czy opłaci się Tobie  inwestycja rzędu 5000 – 10000 zł w video. W większości przypadków jest to inwestycja, którą łatwo uzasadnić Twoim inwestorom i partnerom biznesowym odnosząc się do wzrostu konwersji i pozytywnego ROI.
 2. Lepsze SEO – explainer video to doskonałe narzędzie do YouTube Marketingu o czym też wspomniał Michał Sadowski w swojej prezentacji. Wrzuć swoje video na YouTube opisując je hasłami kluczowymi, na których pozycjonowaniu Ci zależy.
 3. Gorętsze leady – explainer pomoże Twoim sprzedawcom szybciej wytłumaczyć klientowi korzyści dzięki czemu klienci będą bardziej skłonni do kontynuowania rozmów handlowych.

Jaki jest pomysł Filmpoint na tworzenie explainer video?

W Filmpoint tworzymy explainery zgodnie z modelem “SUCCESS” opisanym w bestsellerowej książce “Made to Stick”.

 • Simple (Prosty) – znajdujemy kluczową korzyść Twojego produktu, coś co rozpali wyobraźnię i serce klienta oraz wyróżni Cię spośród konkurentów.
 • Unexpected (Zaskakujący) – znajdujemy coś, co chwyci uwagę klienta  w pierwszych sekundach, chcemy go pozytywnie zaskoczyć.
 • Concrete (Konkretny) – projektujemy krótki i ostry jak brzytwa komunikat, film nie powinien trwać dłużej niż 1 – 2 minut.
 • Credible (Wiarygodny) – opowiadamy też o czymś, co pokaże, że jesteś firmą, której można zaufać – np. statystyki dotyczące liczby klientów.
 • Emotional (Emocjonujący) – badamy czy film porusza serce klienta, klient musi poczuć, że u Ciebie znajdzie rozwiązanie swojego problemu.
 • Stories (Opowiadający historię) – wszystko opowiadamy sprytną historią, dzięki czemu klient łatwiej zapamięta w czym możesz mu pomóc.

Made to stick success model

Komu zlecić dobry explainer?

Wiem, że to przewrotne pytanie w obliczu tego, że prowadzę firmę zajmującą się tworzeniem explainer videos, a w zasadzie misją Filmpoint jest tworzenie najlepszych filmów dla startupów na świecie. Oczywiście decyzja należy do Ciebie i możesz skorzystać z usług innej firmy, ale chciałbym Ci wskazać na co zwracać uwagę przy wyborze wykonawcy. Tak, jak pisałem na początku – zależy mi, żeby Ci się udało 🙂

Mam tylko jedną radę…

LICZĄ SIĘ WYNIKI – nie wybieraj firmy, która po prostu robi ładne animacje – stracisz pieniądze. Wybierz firmę, która tworzy ładne animacje + genialne scenariusze oparte na dogłębnej analizie Twojego biznesu i Twojej grupy docelowej.  W explainer videos nie chodzi o to, kto ma fajniejszy pomysł na filmik. Chodzi o to, kto zaproponuje rozwiązanie, które przyniesie Ci najwięcej pieniędzy!

Powodzenia w zmienianiu świata na lepsze, chętnie usłyszę nad czym pracujesz i pomogę Tobie sprzedawać więcej!

Zaciekawił Cię artykuł i zastanawiasz się nad współpracą? Napisz do nas – odpowiemy na wszystkie pytania!