Są takie momenty w życiu, kiedy tylko spokój może nas uratować. I to jest właśnie jeden z nich. Ekipa filmowa wkracza do Twojego biura. Wdech, wydech. Żeby nakręcić film. Wdech, wydech. Cisza, spokój, kwiat lotosu na tafli jeziora. To naprawdę nic strasznego! W dodatku dzień zdjęciowy w firmie może się okazać jednym z najmilszych wspomnień. Aby nic Cię nie zaskoczyło zdradzimy Ci teraz, czego możesz się spodziewać i jak się przygotować na tę niecodzienną sytuację.  

Każdy plan jest inny. Różni się od siebie w zależności od potrzeb ekipy, koncepcji i wstępnych założeń. Jednak poza tymi różnicami, istnieje wiele punktów wspólnych.

1. Dzień zdjęciowy.

Jak wygląda dzień zdjęciowy w firmie? Trwa on zazwyczaj dłużej, niż przeciętny 8-godzinny dzień w firmie. Średnio jest to ok. 11-12 godzin. Choć zdarzają się również plany zdjęciowe trwające ponad 16h.

2. Liczba osób.

Ekipa filmowa może liczyć od 2 do aż 30 osób, co może Cię trochę zaskoczyć. Skąd taka liczba? Stworzenie filmu to skomplikowana i dość kosztowna operacja, dlatego, zależnie od potrzeb, ekipę filmową dobiera się w taki sposób, aby wszystkie niezbędne zdjęcia mogła wykonać jak najlepiej i jak najszybciej. Czasami potrzeba do tego sporej liczby osób.

3. Pozwolenia.

Wjazd na parking, wejście do budynku, przejście przez dodatkowe bramki – jeśli na terenie Twojej firmy znajdują się tego typu “przeszkody”, warto pomyśleć, by przygotować odpowiednie pozwolenia dla ekipy filmowej. Zwłaszcza, jeśli jest to dużo osób.

4. Kierownik planu.

Masz jakieś uwagi lub sugestie? Uderzaj do kierownika planu. Wystąpiły niespodziewane okoliczności? Również poinformuj o tym kierownika planu. To osoba, która koordynuje działania całej ekipy i próbuje dopasować do siebie wszystko w taki sposób, by dzień zdjęciowy przebiegał szybko i sprawnie. Kierownik planu pilnuje, by nie przekroczyć ustalonego wcześniej czasu (a tym samym także budżetu) i przekazuje Twoje uwagi reżyserowi lub komukolwiek innemu z ekipie filmowej, dokładnie wtedy, gdy istnieje taka możliwość, bez szkody dla poszczególnych ujęć. Dzięki temu dzień zdjęciowy w firmie potrwa tyle, na ile był zaplanowany, bez niepotrzebnych nadgodzin

5. Pomieszczenie na rzeczy ekipy filmowej.

To np.: światła, kamera, osprzęt do niej, odpowiednia scenografia. Każdy z tych elementów zajmuje trochę miejsca, więc możliwość przechowania ich w jednym pomieszczeniu z pewnością ułatwi i usprawni pracę całej ekipie. Przykład? Charakteryzatorka z pewnością ucieszy się z osobnego, jasnego pomieszczenia na planie, blisko bieżącej wody. Oczywiście jeśli jest to możliwe.

6. Reżyser.

Są momenty, kiedy zaskakuje i ma dziwne pomysły, ale naprawdę warto mu zaufać. Reżyser z pewnością zrobi wszystko, co w jego mocy, by stworzyć jak najlepszą produkcję, dlatego jest bardzo możliwe, że pozornie drobny, nieistotny z Twojego punktu widzenia szczegół, który zauważa reżyser i chce poprawić na planie, będzie miał kolosalne znaczenie na efektu finalnego.

7. Cierpliwość.

Jedna z najcenniejszych (poza sprzętem) rzeczy na planie filmowym. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że przygotowanie do jednego ujęcia, zajmuje zwykle dużo więcej czasu, niż samo ujęcie. Wszystko dlatego, że trzeba ustalić nie tylko co i gdzie się kręci, ale także odpowiednio doprecyzować kadr, oświetlić go, zwrócić uwagę na charakteryzację aktorów, ubrać ich właściwie, przygotować scenografię. To wszystko zwykle długo trwa, ale warto poczekać. Dzięki temu ujęcie w filmie będzie perfekcyjne.

8. Komendy i hasła.

Jest ich kilka i z pewnością większość z nich usłyszysz, kiedy rozpocznie się dzień zdjęciowy. To np.:
– “Cisza na planie!” (moment, w którym wiadomo, że zaraz zacznie się kręcenie wybranego ujęcia i trzeba zachować ciszę),
– “Kamera!” (gotowość do rozpoczęcia zdjęć)
– “Dźwięk!” 
– “Akcja!”
– “Dubel!” (słowo, za którym niespecjalnie przepada kierownik planu – bywa, że reżyser powtarza ujęcie kilka, a nawet kilkanaście razy, czasem wynika to z problemów technicznych, ale najczęściej chodzi o aspekt czysto artystyczny – wracamy znowu do stwierdzenia “jak najlepszy efekt”)
– “Koniec zdjęć!” (moment, w którym, zwłaszcza po długim i wyczerpującym planie, można bezkarnie płakać ze szczęścia).

9. Przerwy.

Każdy lubi przerwy w pracy, a przypadku, gdy dzień zdjęciowy w firmie trwa np. 11 godzin, są one jeszcze bardziej wyczekiwane. Najczęściej na planie organizowana jest jedna dłuższa przerwa na obiad dla całej ekipy.

10. Odpowiedni ubiór.

Komfortowe ubranie (chyba, że sytuacja z jakiegoś powodu wymusza elegancki wygląd) oraz (to już must have) wygodne, oddychające obuwie. Na planie razem z ekipą spędzisz na pewno kilka, jeśli nie kilkanaście godzin, dlatego wygodne buty to podstawa. Do tego dodaj jeszcze dystans i dobry humoru. Z takim pakietem dzień zdjęciowy będzie dużo przyjemniejszy.

11. Telefon komórkowy.

Na planie częściej zbędny, niż niezbędny. W trakcie kręcenia ujęć dialogowych, gdy rejestrujemy dźwięk, wycisz swój telefon lub włącz tryb samolotowy. Wszystko dla dobra efektu końcowego.

Do zobaczenia na planie!

Zaciekawił Cię artykuł i zastanawiasz się nad współpracą? Napisz do nas – odpowiemy na wszystkie pytania!

+48 539 300 199 Wyślij wiadomość