Film promocyjny to nieodłączna część kampanii na Kickstarterze, czy Indiegogo i – zaraz po Twoim projekcie – najważniejszy jej element. Z jego pomocą przedstawisz ideę Twojego produktu. Film crowdfundingowy to Twoja szansa, by zaintrygować, zainspirować, przekonać inwestorów do projektu i pokazać im, że jego dofinansowanie to właściwa inwestycja. A jak stworzyć film promocyjny, który będzie miał taką moc?

Film promocyjny to przewaga

Czy wiedziałeś, że kampania crowdfundingowa, korzystająca z video ma o 85% większą szansę na finansowanie? Dowodzą tego badania przeprowadzone przez MWP Digital Media na 7 196 projektach dostępnych na Kickstarterze. Zgromadzone przez agencję dane odnośnie kampanii z różnych dziedzin, obejmujących zarówno projekty z filmem promocyjnym, jak i bez niego wskazują na znaczną przewagę finansowania kampanii posiadających video – i to niemal w każdej dziedzinie.

W ramach ciekawostki prezentujemy dziedziny, z których projekty są finansowane najczęściej:

 • komiksy,
 • sztuka publiczna,
 • sztuka performance,
 • gry planszowe,
 • malarstwo,
 • rzeźbiarstwo,
 • ilustracja,
 • radio i podcast.

Ponadto, godne uwagi są także kategorie żywności, produktów, fotografii, książek dla dzieci, gdzie na podstawie 150 analizowanych projektów, te posiadające film okazały się skuteczniejsze o 200%.

Storytelling na Kickstarterze?

Każdy skuteczny film promocyjny z kampanii crowdfundingowej opowiada pewną historię. Spójną, zgodną z przemyślanym scenariuszem, ale przede wszystkim wartościową, emocjonującą i angażującą. Od czego zacząć?

 • nazwij swoje opowiadanie krótkim i chwytliwym tytułem,
 • wykreuj postać głównego bohatera,
 • uwolnij emocje i wzbudź emocje.

Wykorzystując te trzy podstawowe elementy konstrukcyjne filmu, podkreśl niebanalny charakter Twojego produktu. Warto uwzględnić tutaj:

 • historię Twojego zespołu – co zainspirowało Was do stworzenia produktu, proces jego powstawania, a nawet moment zwątpienia – jeśli oczywiście takowy był – a następnie walka o marzenia zakończona sukcesem, jakim jest Twój produkt, który uświadomił Tobie i Twojemu zespołowi, jak dużym błędem byłoby porzucenie projektu,
 • odpowiedź, jaką Twój produkt stanowi na potrzeby i troski odbiorców – zastanów się, w jaki sposób myśli klient i pokaż mu, że masz dla niego rozwiązanie.

Wykorzystaj storytelling właśnie w taki sposób, a sukces Twojego crowdfunding video jest gwarantowany.

Konstrukcja crowdfundingowego video

Przemyślana koncepcja filmu promocyjnego to gwarancja, że nie pominiesz żadnej istotnej myśli, a uporządkowany bieg wydarzeń sprawi, że video będzie czytelne i łatwe w odbiorze. Uporządkujmy zatem:

 1. wprowadzenie produktu – zaintryguj widza już od początku, w ciągu pierwszych 30 sekund pokaż korzyść produktu, inspirując odbiorcę do dalszego oglądania. Jednocześnie zadbaj, żeby film nie był zbyt długi. Trzy minuty zdecydowanie wystarczą i sprawią, że szanse na dotarcie widza do jego zakończenia wzrosną,
 2. historia zespołu – o tym wspominaliśmy wyżej,
 3. korzyści płynące z produktu – najpierw korzyści, później funkcje – nigdy na odwrót,
 4. sytuacja, pokazująca jego zastosowanie – dalej podkreślaj korzyści i pokaż funkcje, które te korzyści wspierają,
 5. zakończenie wraz z wezwaniem do działania – wprost poproś o wsparcie finansowe, czy przekazywanie filmu promocyjnego dalej – nie ma czego tutaj ukrywać, a warto przypomnieć o tym odbiorcy.

Film, który pozwoli poznać produkt i jego twórcę

Aby osoba zdecydowała się na dofinansowanie projektu, musi uprzednio dokładnie poznać Twój pomysł, ale i Ciebie samego. Film promocyjny to szansa, byś mógł zaprezentować się jako osoba pełna pasji, której warto zaufać. Opowiedz o swoim doświadczeniu zawodowym, związanym z tematyką projektu, a będziesz bardziej wiarygodny w oczach potencjalnych inwestorów. Pokaż, że naprawdę wierzysz w swój produkt, a wtedy uwierzą w niego wszyscy! … i zdecydują się przekazać na Twój pomysł swoje pieniądze.

Wykorzystaj możliwości filmu promocyjnego

Filmy promocyjne to doskonałe rozwiązanie dla twórców, którzy chcą zaprezentować swój projekt, ale nie posiadają jeszcze jego prototypu. Wykorzystaj potencjał produkcji filmowej i stwórz animację, za pomocą których pokażesz, jakie zastosowanie będzie miał Twój produkt.

Taki film to szansa – wykorzystaj ją w pełni. Aby mieć pewność, że Twój film promocyjny zostanie przygotowany właściwie, zleć jego produkcję profesjonalnej agencji. W Filmpoint doskonale wiemy, jak tworzyć przekonujące crowdfunding video – przekonaj się sam!

XOUNTS UP – Kickstarter Video from Filmpoint on Vimeo.

2016 Candylize Kickstarter from Filmpoint on Vimeo.

2017 – film wizerunkowy – Zylia Indiegogo from Filmpoint on Vimeo.

Zaciekawił Cię artykuł i zastanawiasz się nad współpracą? Napisz do nas – odpowiemy na wszystkie pytania!