Crowdfunding to metoda finansowania zewnętrznego. Dzięki zbiórkom zorganizowanym na platformach crowdfundingowych, firmy oraz osoby prywatne zdobywają fundusze potrzebne do sfinansowania swojej usługi lub produktu. Ale, aby tak się stało, bardzo dużo zależy od jego odpowiedniej prezentacji. I tu wkracza crowdfunding video.

Przygotowując kampanię crowdfundingową, w tym także angażujące crowdfunding video, musisz pamiętać, że dla Twoich przyszłych inwestorów bardziej, niż sama idea, będzie się liczył konkretny opis działania Twojego produktu lub usługi. Ludzie, których poprosisz o wsparcie muszą wiedzieć, za co zapłacą (nawet, jeśli jest to niewielka kwota), bo nikt nie lubi kupować „kota w worku”. Zatem – od czego zacząć? 

USTAL ZASADY

Rozpocznij od wyboru platformy, na której chcesz zebrać fundusze. Jest ich coraz więcej, często zależnych od rodzaju zbiórki, jaką chcesz zorganizować. Jednymi z najbardziej popularnych są:


– Kickstarter
– PolakPotrafi.pl
– Wspieram.to
– Indiegogo


Kiedy już wybierzesz platformę, ustal czas trwania swojej zbiórki, jej cel finansowy czyli kwotę, którą chcesz zebrać oraz nagrody dla wspierających (różne, zależne od poziomu wpłaconych sum).

ZGROMADŹ SPOŁECZNOŚĆ

Załóż fanpage w mediach społecznościowych (oraz landing page, jeśli jest taka potrzeba), gdzie poinformujesz o całej akcji, udostępnisz wszystkie materiały (z crowdfunding video włącznie), a tym samym zwiększysz zasięg swojej kampanii. Poszukaj osób, które mogłyby stać się ambasadorami Twojego projektu i zdobądź kontakty do mediów, które mogłyby o nim napisać, uwiarygadniając go w ten sposób. Wchodź także w interakcje ze swoimi potencjalnymi darczyńcami-inwestorami, odpowiadaj na ich pytania dotyczące zbiórki (dobrze sprawdza się kontakt za pośrednictwem wiadomości e-mail) i informuj na bieżąco o wszelkich zmianach dotyczących projektu.

ZADBAJ O HISTORIĘ

Wzbudź ekscytację swoim produktem. Dobry storytelling to znaczna część sukcesu każdej kampanii crowdfundingowej. Zanim go stworzysz, zastanów się co takiego wyjątkowego ma Twój produkt i usługa – jaki problem rozwiązuje lub na jaką potrzebę odpowiada i dopiero na tym oprzyj jego opis. Pisząc pamiętaj, aby skupić się na swoich potencjalnych odbiorcach, do których chcesz trafić z przekazem. Tutaj liczy się dialog, nie monolog, prosty i czytelny język oraz dobrej jakości treści.

STWÓRZ ZASKAKUJĄCY FILM

Według platformy Indiegogo*, video cztery raz bardziej angażuje w treści, które chcemy przekazać, niż zdjęcia czy nawet najbardziej pasjonujący opis produktu lub usługi. Dlatego dobre crowdfunding video jest tak ważne.

O czym należy pamiętać tworząc crowdfunding video?
Wcale nie musi być ono przekombinowane i bardzo drogie (ale oczywiście jako, że produkty kupujemy głównie oczami, dobrze gdyby było jak najlepsze), najważniejsze jest, by w jasny i kreatywny sposób przestawiało oraz wyjaśniało Twój produkt lub usługę. Bardzo często przy użyciu prostych środków i odwołując się do czytelnych dla wszystkich sytuacji można stworzyć ciekawe crowdfunding video wyjaśniające najważniejsze cechy produktu np. tak:


Możesz także skupić się na emocjach, nie używając żadnych słów:A czasem, by porwać swoich widzów wystarczą tylko proste hasła i pokazanie działania produktu w konkretnej sytuacji. Tak, jak stało się to w przypadku crowdfunding video poniżej. „The worlds best travel jacket” firmy Baubax to jedna z najlepiej sfinansowanych kampanii, które odbyły się na Kickstarterze

Co musi się znaleźć się w crowdfunding video, by Twoja kampania crowdfundingowa odniosła sukces? Na pewno powinno ono odpowiadać na podstawowe pytania, które pojawią się w głowie potencjalnego darczyńcy-inwersora:

– kim jesteś,

– na co zbierasz pieniądze,

– gdzie odbędzie się Twoja kampania crowdfundingowa (na jakiej platformie),

– dlaczego warto zainwestować w Twój produkt albo usługę.

Crowdfunding video nie powinno być zbyt długie. Najlepiej gdyby zamknęło się w granicach maksymalnie do 4 lub 5 minut. Dzięki temu zawrzesz tam wszystkie niezbędne informacje, jednocześnie utrzymując uwagę swoich widzów i nie powodując u nich znużenia.

Co jeszcze? Zainteresuj swoich widzów już od samego początku. Zwróć ich uwagę na konkretny problem w taki sposób, by rozwiązanie, które im zaoferujesz w postaci produktu lub usługi wydawało się czymś nowym, wyjątkowym, idealnym i wartym zainwestowania ich pieniędzy. Liczy się kreatywność, odwaga oraz ciekawa prezentacja. Dzięki temu bardziej zachęcisz ludzi, by wsparli Twój projekt. W Filmpoint robimy to tak:

Candylize

Zylia

Xsounts up

*źródła:
https://go.indiegogo.com/blog/2011/12/indiegogo-insight-pitch-videos-power-contributions.html
https://go.indiegogo.com/blog

Zaciekawił Cię artykuł i zastanawiasz się nad współpracą? Napisz do nas – odpowiemy na wszystkie pytania!