Jednym z istotnych trendów towarzyszących zmianom w edukacji jest wzrost znaczenia produkcji video oraz filmów szkoleniowych w przekazywaniu wiedzy. Trend ten jest coraz bardziej obecny również w Polsce. W Internecie możemy znaleźć wiele dobrych, ale i też wiele złych przykładów, tego co nazywamy wykładami / szkoleniami online / MOOC’ami (Massive Open Online Courses) czy też videolearningiem. Poniżej wybrałam podstawowe błędy popełniane przez twórców tych ‘złych’ filmów edukacyjnych. Opisałam też dobre praktyki, które te błędy eliminują. Po tej lekturze będziesz mógł śmiało usiąść przed kamerą (lub kartką i długopisem) i zrobić porządne nagranie edukacyjne! Jakie błędy najczęściej popełniają twórcy edukacyjnego video?

1. Nie uczysz się od innych

Zanim zaczniesz nagrywać swojego vloga lub przygotowywać swoje lekcje video, poszukaj jak robią to inni! Nie musisz szukać na własnym podwórku. Szukaj inspiracji na zagranicznych portalach edukacyjnych. Nawet w innych dziedzinach niż Twoja! Wszystkie najciekawsze wykłady online wyróżnia to, że po ich obejrzeniu dowiadujemy się konkretów, znajdujemy odpowiedź na problem lub czujemy emocje i chęć działania. Najlepiej kiedy wszystkie trzy warunki są spełnione na raz. O tym warto pamiętać!

2. Nie wiesz po co nagrywasz!

Czy wiesz dlaczego robisz to nagranie? Czy wiesz co chcesz przekazać i czym zainspirować odbiorcę? Czy wiesz dokładnie CO chcesz powiedzieć i JAK to chcesz zrobić? I w końcu, czy masz rozpisany scenariusz wypowiedzi?  Jeśli nie, to zrób krok do tyłu i nawet nie włączaj kamery. Albo też, jeśli należysz do odważnych, włącz kamerę i nagraj się, a potem obejrzyj i zadaj sobie jeszcze tylko jedno pytanie. Czy po obejrzeniu tego video masz ochotę zobaczyć kolejne ze sobą w roli głównej?

3. Nie wykorzystujesz mocy video

Zanim podejmiesz decyzję nt. tego jakie treści chcesz nagrać, zastanów się też nad możliwościami, jakie daje video. Pomyśl, o tym co możesz uzyskać dzięki video i dlaczego ta formuła będzie ciekawsza niż np. zwykłe zajęcia w sali. Myśl o video, jako o narzędziu, które ma stworzyć nową jakość dla tych, których chcesz czegoś nauczyć. Film można obejrzeć wiele razy, można pokazać w nim kilka elementów na raz, można nagle przenieść widza w inne miejsce przez animację, muzykę, obraz i tym samym wzruszyć go na nowo. Jeśli będziesz o tym pamięć na pewno stworzysz coś ciekawego.

4. Mówisz za długo

Jeśli mówimy o uczeniu się przez Internet to musimy pamiętać, że ważny jest czas. Zupełnie inaczej słucha się osoby prowadzącej zajęcia w sali, a inaczej tzw. „gadającej głowy” z ekranu komputera. Dlatego, jeśli chcesz zrobić dobrą videolekcję, to warto by nie była ona zbyt długa. Co to znaczy? Powinna mieścić się w przedziale od 3-12 minut, z naciskiem na dolną granicę.  Jeśli myślisz, że w tak krótkim czasie nie można niczego nauczysz, to zajrzyj np. na  www.ted.com i www.coursera.com. Tam znajdziesz dowody, że jest inaczej. Najważniejsze jest by pamiętać, że video lekcja nie jest tym samym co wykład i może np. składać się z kilku części albo nie potrzebować długiego wstępu czy zakończenia. Potrzebuje natomiast konkretów. Jeśli nie zaczniesz o nich mówić w pierwszych 10 sekundach swojego nagrania, masz dużą szansę, że oglądający nie dotrwa do końca Twojej wypowiedzi. I jeszcze jedna techniczna podpowiedź. Zrób tak, by podczas Twojego nagrania można było sprawdzić ILE TRWA. Brak wiedzy na temat długości lekcji, może spowodować, że stracisz publiczność zanim zdążysz ją do siebie przekonać.

5. Masz zbyt mało czasu na przygotowanie

Z jednej strony celem tego tekstu jest zachęcenie Was do pracy z video i uczenia się tej nowej formy przekazu treści edukacyjnych. Z drugiej jednak strony chcemy podkreślić, że jest to trudne medium, ponieważ wychwytuje wszelkie niedoskonałości oraz każde potknięcie osoby mówiącej. Dlatego też, przygotowanie się do dobrego wystąpienia wymaga kilkakrotnie więcej czasu niż np. przygotowanie się do wykładu, lekcji czy szkolenia. Niektórzy uważają, że jeśli chcesz nagrać minutę dobrej i mocnej wypowiedzi, należy 40 minut się przygotowywać. W przypadku nagrań video polecam stosowanie tego przelicznika.

6. Nie robisz prób

Jeśli chcesz zrobić dobre edukacyjnej video zachęcam do tego, by przed nagraniem przećwiczyć przed lustrem kilka razy to co chcesz powiedzieć, a następnie opowiedzieć komuś swoje treści „na sucho”. Pamiętaj: nie mów JAK i CO będziesz mówić, tylko po prostu TO POWIEDZ! Najlepiej by słuchała Ciebie osoba niezwiązana z tematem – dzięki temu otrzymasz najmocniejszą informację zwrotną nt przede wszystkim kwestii jasności przekazu. A o to przecież chodzi w video edukacyjnym!

7. Nagrywając, pracujesz solo

Kolejna sprawa, równie istotna, to żeby w trakcie nagrania była przy Tobie osoba pełniąca rolę reżysera. I znowu chodzi jedynie o oszczędność czasu i nerwów, bo w końcu chcesz nagrać coś dobrego. Jednocześnie zawsze raźniej mieć przy sobie kogoś życzliwego, kto „prawdę Ci powie”. Zadbaj o takie wsparcie dla siebie.

I na koniec. Co mogę Tobie obiecać? Na pewno nagrywając swoje video nauczysz się wiele o sobie. Oglądanie siebie na ekranie – podobnie jak słuchanie swojego własnego głosu – „sprowadza na ziemię” i uczy pokory. Ale to dobrze! Uważam, że video jest wspaniałym narzędziem autoewaluacji i bardzo mocnym narzędziem rozwojowym, które polecam każdemu, kto chce dobrze nauczać, inspirować innych i tym samym zmieniać świat.

To co? Kiedy spotykamy się w studio? 

Zaciekawił Cię artykuł i zastanawiasz się nad współpracą? Napisz do nas – odpowiemy na wszystkie pytania!