Prowadząc działania video marketingowe, musimy myśleć szeroko. Dotarcie do widza nie jest łatwym zadaniem. W świecie, w którym na każdym kroku stykamy się z różnymi formami reklamy i książkowe zasady nie są jedynymi skutecznymi metodami, musimy zastosować kilka sztuczek, aby trafić do widza i zaangażować go w nasz komunikat.

  1. Zaskakuj i podążaj za ich pasjami!

Przy większej liczbie dostępnych treści niż w przeszłości, odbiorcy stają się coraz bardziej wybredni co do tego, gdzie skupiają swoją uwagę. Jeśli coś nie przyciągnie ich od razu, idą dalej. Ludzi zatrzymują momenty, które zaspokajają ich różnorodne potrzeby. Dopasuj swoje treści do osób, które faktycznie czują potrzebę posiadania Twojego produktu. Wykorzystując treści, które na początku zaskakują i intrygują. Marki mają możliwość wciągnięcia widzów bezpośrednio w fabułę, zmuszając ich do zatrzymania się i zaangażowania w video, zamiast pomijania. Mów o tym, czego chce słuchać Twój klient, a nie o tym, o czym sam chcesz powiedzieć.

  1. Rozwiązuj problemy!

Widzowie korzystają z treści video, aby zaspokoić różnorodne potrzeby powstające w konkretnym momencie – od treści DIY, poprzez testy i porównania sprzętów, na nauce w innym języku kończąc. Coraz częściej korzystają z platform takich jak YouTube czy Facebook, aby zainspirować się czy znaleźć rozwiązanie swojego problemu. Aby wyróżnić się w gąszczu treści, warto rozważyć stworzenie przydatnego contentu, spełniającego te potrzeby. Pokaż produkt jako niezwykle przydatny w uczeniu się nowych umiejętności czy odkrywania swoich pasji. Jeśli potrafisz uczyć i inspirować publiczność, z biernych widzów staną się lojalnymi, długoterminowymi zwolennikami Twojej marki. Poświadczeniem skuteczności edukacji przez videomarketing, jest seria 12 filmów, którą zrealizowaliśmy dla Łazienkaplus.pl. Już po miesiącu od opublikowania materiałów, dwa z nich weszły w czołówkę organicznych wyników Google. Wyświetlane są na pozycjach 1-3 w bloku polecanych filmów wyprzedzając największe marki, które na te frazy się pozycjonują.

  1. Postaw na influencerów!

Video to wyjątkowe narzędzie do wykorzystania dla osób mających wpływ na budowanie relacji z ludźmi. Na YouTube twórcy mogą przełamać tematy tabu, słuchać i prowadzić dwustronny dialog ze swoimi fanami. Więcej widzów niż kiedykolwiek staje się wiernymi fanami: liczba użytkowników YouTube, którzy śledzą twórców i codziennie angażują się w ich kanały, stale rośnie. Współpraca z twórcami jest skutecznym sposobem dotarcia do zaangażowanych odbiorców, ale pamiętaj, żeby wybrać odpowiednie osoby do promocji Twojego produktu, co przełoży się na wiarygodność i dobry odbiór Twojej grupy docelowej. 

  1. Zachęcaj do działania!

Jeśli udało nam się dotrzeć do momentu, kiedy widzowie zainteresowali się naszym video, pamiętajmy o tym, aby zachęcić ich do działania. Przygotowałeś film, w którym pokazujesz zalety swojego produktu — nie zapomnij o podaniu linku do sklepu. Pamiętaj, że kreatywny sposób przedstawienia produktu, lub działanie na podświadomość odbiorców i wypracowanie potrzeby, zachęci do działania i ułatwi odbiorcom wykonanie kolejnego kroku np. dokonanie zakupu czy polecenie Twojego produktu innym. Pamiętajmy, że nasze wysiłki marketingowe powinny się ze sobą łączyć i dążyć do spójnego doświadczenia zakupowego naszego klienta.

  1. Opieraj się na twórcach video, którzy mają wpływ

Video to wyjątkowy i wciągający sposób na budowanie relacji z ludźmi. Dzięki niemu możesz w łatwy i ciągły sposób być w kontakcie ze swoimi subskrybentami. Co więcej, możesz zachęcić ich do dialogu. Codziennie miliony nowych użytkowników subskrybuje kanały na YouTube, a duża część z nich angażuje się w dyskusje. Porównując rok 2017 do 2018, zauważalny jest 70% wzrost aktywności użytkowników w sieci YouTube.

 

Pamiętaj, że przy tworzeniu treści video warto przedstawić produkt w taki sposób, aby wzbudził w kimś potrzebę posiadania. Może być związany z pasją odbiorców, rozwiązywać ich potrzeby lub zostać zarekomendowany przez ich ulubionego twórcę np. na YouTubie. Działaj kreatywnie i postaw na emocje, a Twoje video rozniesie się wśród Twojej grupy docelowej. Potrzebujesz pomocnej dłoni w skonstruowaniu pomysłu i strategii działania? Porozmawiajmy!