Video miało w 2017 roku grać pierwsze skrzypce na scenie content marketingowej. Jak wyszło? Zgodnie z przewidywaniami – koncertowo. Treści video kontynuują swoją dominację wśród contentu online, YouTube jest drugą co do wielkości wyszukiwarką internetową, a sposoby zastosowania video mnożą się z miesiąca na miesiąc. Określając więc budżety marketingowe na nowy rok, nie możemy już traktować go, jako opcjonalnego działania. Podpowiadamy, jak wykorzystać siłę video do realizacji naszych celów i przy okazji nie przepalić pieniędzy.

„Fifty percent of your content in 2017 should be video. Stop looking for that blogger, start looking for that videographer.”
Brian Halligan
Hubspot co-founder & CEO

Buduj relację przez storytelling

Od zarania dziejów, w biznesie dążymy do nawiązywania personalnych relacji z klientem. Kiedyś odbywało się to osobiście. Jednak w XXI wieku, biorąc pod uwagę cyfryzację wszelkich działań oraz skalę działalności firm, najkrótszy dystans pomiędzy nami a klientem stanowi historia. Historia, z którą możemy się utożsamić i podzielić z innymi. Mając z tyłu głowy wspomnianą cyfryzację, opowieść przekazana w formie video będzie miała dużo większą siłę oddziaływania niż forma tekstowa

Video to język ciała, ton i barwa głosu, szansa na emocjonalny związek z widzem. Wytwarzając uczucia, możemy budować zaufanie. Mając zaufanie, zdobyć lojalność. Czy nie o to właśnie chodzi w działaniach contentowych?

„There is a f**k ton going on in video right now, and it’s the #1 way to capture the attention of your audience.”
Gary Vaynerchuk
Serial Entrepreneur & CEO of VaynerMedia

W ramach inspiracji sotrytellingowej, zerknijmy na tegoroczne video 84 Lumber emitowane w trakcie Super Bowl:

Edukuj przez zabawę, baw się edukując

Humor i edukacja. Pierwszy to typ contentu, który jest najchętniej pochłaniany przez odbiorców. Druga to wartość, której klienci oczekują od publikowanych przez nas treści. Video to najlepszy sposób na połączeniu obydwu w zgrabny i angażujący sposób. Ponadto, humor pomoże wyróżnić nasz materiał w morzu cyfrowych treści. Nikt nie chce oglądać filmu, który wygląda jak wyprodukowany przez robota. Takie odczucia oddalają nas od personalnych relacji z klientem, do których dążymy.

Zgodnie z teorią pomocnej dłoni, nasz content powinien odpowiadać na potrzebę konsumenta. Stąd, edukacja. Jeśli zagadnienie jest złożone, to powrót do ławki szkolnej może być bolesny dla widza. Chyba że… złagodzimy go humorem, obrazem i dźwiękiem.

Jak edukować w zabawny sposób? Weźmy przykład z Metro Trains w Melbourne. Kto powiedział, że film o bezpieczeństwie publicznym nie może być zabawny? Video pt. „Dumb ways to die” szybko ewoluowało w film wirusowy, który obecnie cieszy się ponad 150 milionami wyświetleń. To doprowadziło do powstania aplikacji, gier i dalszych części filmu. Innym świetnym przykładem jest seria filmów Barclays UK, która propaguje naukę kodowanie wśród dzieci:

Projektuj na duży ekran, adaptuj na mały

Ponad 50% wyświetleń video odbywa się na smartfonach. W Singapurze jest więcej smartfonów niż ludzi. Te dwa fakty bardzo dobrze obrazują to, co przed nami w kwestii mobilnej rewolucji. W obecnym trybie życia konsumpcja treści na smartfonach staje się normą. Co więc musimy mieć na uwadze, tworząc treści video?

  • Nasi klienci, czy pracownicy, mogą konsumować treści w pociągu dojeżdżającym do lub z pracy, w autobusie, przed przejściem dla pieszych, czy choćby w wannie
  • w każdym momencie może zadzwonić telefon, który przerwie seans naszego filmu
  • video może być odtworzone w hałaśliwym otoczeniu, które totalnie zagłuszy dźwięk

mobile

Wnioski płynące z tych 3 punktów są następujące:

  • Jeśli przygotowaliśmy długi materiał video, to warto stworzyć z niego krótką wersję przeznaczoną dla użytkowników mobile. Im krótsza, tym lepsza. Jeśli jesteśmy w stanie przekazać komplet informacji lub efektywnie zachęcić do obejrzenia całego filmu w 10 sekund, to tak zróbmy.
  • Zawsze dodawajmy napisy do filmów przeznaczonych na smartfony. Ok 85% treści video na Facebook konsumowana jest bez dźwięku, więc brak napisów uniemożliwi nam przekazanie komunikatu do odbiorcy

Zawsze stawiajmy naszych konsumentów na pierwszym miejscu i wyjdźmy naprzeciw ich oczekiwaniom, tak jak zrobił to Adidas w swojej wertykalnej reklamie:

Podsumowując

Video, video i jeszcze raz video. To powinno być hasło przewodnie strategii marketingowych na rok 2018. Chętnie podpowiemy, jak się za to zabrać i zaproponujemy koncepcję, która pomoże uzyskać przewagę konkurencyjną w branży. Na do widzenia, kilka słów od social mediowego guru:

Video is a mega trend, in a decade, video will look like as big a shift in the way we share and communicate as mobile has been.”
Mark Zuckerberg
Co-founder & CEO of Facebook

 

Zaciekawił Cię artykuł i zastanawiasz się nad współpracą? Napisz do nas – odpowiemy na wszystkie pytania!