Mówienie do kamery nie jest łatwe i często bywa stresujące nawet dla profesjonalistów. Jej oko potrafi bezlitośnie zdemaskować każde niedociągnięcie czy niedoskonałość. Bez skrupułów uwypukli nawet najdrobniejszy błąd. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio przygotować się do medialnego wystąpienia. Opierając się na naszym doświadczeniu stworzyliśmy kilka ważnych zasad oraz porad, które z pewnością Ci w tym pomogą i zminimalizują ryzyko popełnienia gafy.

1. DOPASUJ UBIÓR DO OKAZJI.

uomo d'affari con stile confortevole ed elegante

Wybierz strój, który sprawi, że będziesz błyszczeć przed kamerą, zamiast ją sobą przytłaczać. Najczęstsze wpadki to: ubranie nieodpowiednio dobrane do sytuacji, źle dopasowane kolory (np. biała koszula na tle białej ściany), nietrafione desenie, niewłaściwe wzory. Dlatego pamiętaj, aby zwrócić uwagę na kolor i fakturę materiału – kamery najbardziej lubią jednolite, stonowane kolory, duże wzory i materiały bez połysku, nie odbijające światła. Drobne wzorki typu prążki, paski czy kratki sprawiają wrażenie, jakby ubranie mieniło się wieloma kolorami i „skakało” przed kamerą (tzw. efekt ‚moire’). Nie zrobi to dobrze Twojemu wystąpieniu. Warto zabrać ze sobą na plan 3 różne komplety ubrań. Na przykład do nagrania testimonialu polecamy wziąć ze sobą strój klasycznie stonowany w dwóch wariantach oraz jeden komplet ubrań z charakterem.

2. PAMIĘTAJ, ŻE „MNIEJ ZNACZY WIĘCEJ”.

Pretty young woman wearing bracelets and rings holding many plentiful of precious jewelry necklaces beads. Portrait of gorgeous fashion girl in studio on gray.
W tym przypadku mówimy o biżuterii. Im jej więcej i im jest większa, tym mocniej przyciąga uwagę odwracając ją od tego, co chcesz powiedzieć. A przecież masz do powiedzenia sporo istotnych rzeczy, prawda? Kamery mimo, że stoją daleko od Ciebie, oglądają Cię z bliska. Zbyt wyrazistą, kołyszącą się biżuterią, przeszkadzasz widzom w odbiorze treści. Duże breloki i naszyjniki to zawsze spory kłopot podczas nagrania – mogą trzeć o mikrofon montowany na ubraniu lub uniemożliwić jego założenie, a przecież dużo ważniejsze od patrzenia na Twoją biżuterię jest to, by widz usłyszał, co mówisz. Zbyt luźne bransolety lub drobne elementy znajdujące się np. na naszyjniku mogą o siebie stukać, brzęczeć lub szeleścić podczas wykonywanych przez Ciebie gestów, i wydawać bardzo głośne dla mikrofonu dźwięki. To Ciebie ma być słychać, a nie Twoją biżuterię.

3. POSTAW NA WYGODĘ.

Clothing on hanger at the modern shop boutique

Ubierz się schludnie i zadbaj o to, by Twoje ubranie nie było pogięte lub poplamione. Najlepiej nie przychodź na plan w wybranych kompletach – przywieź je świeże i wyprasowane osobno. Przed nagraniem zapytaj operatora kamery czy nie trzeba czegoś poprawić i, na wszelki wypadek, miej przy sobie kilka zapasowych koszul lub bluzek, po to, by w razie czego móc dopasować ubiór do otoczenia, sytuacji i dobrze się w nim prezentować. Jeśli ubranie nie będzie krępować Twoich ruchów, poczujesz się pewniej. Pamiętaj jednak, że T-shirt, bluza czy sportowe obuwie raczej nie są wskazane w sytuacjach oficjalnych i wymagających powagi. Analogicznie, jeśli temat jest lekki i swobodny – garnitur i garsonka będą zdecydowanie nie na miejscu i wytworzą niepotrzebny dystans.

 4. DOPASUJ SWÓJ MAKIJAŻ DO SYTUACJI.

272h
Makijaż, tak jak strój, powinien być odpowiednio dobrany do okazji. Prawdą jest, że w przypadku sesji zdjęciowych (foto) dużo lepiej sprawdza się mocny makijaż, bo delikatny po prostu ginie w mocnym oświetleniu używanym podczas sesji. Podobnie jest w przypadku nagrania video – tutaj także siła makijażu jest zależna od siły świateł. W trakcie zwykłych nagrań/występów na niezbyt mocno oświetlonej scenie, w zupełności wystarczy stonowany i codzienny makijaż. Mocny makijaż może mieć zastosowanie dopiero przy bardzo mocnych światłach scenicznych.

5. MÓW PROSTO DO MIKROFONU.

microphone on the stage and empty hall during the rehearsal

Jeśli masz mikrofon trzymany w ręce, pamiętaj, aby trzymać go ok. 5-10 cm od ust, po to, żeby być dobrze słyszanym. Ważne jest też skierowanie jego kopułki w stronę Twoich ust. Jeśli nagranie i sytuacja wymagają skorzystania z mikrofonu wpinanego w klapę lub przyczepianego do elementu odzieży, uważaj na to, by nie dotykać go podczas gestykulowania.

Upewnij się też, że Twoje ubranie nie zasłania mikrofonu, ani o niego nie uderza (np. naszyjnik) zagłuszając to, co masz zamiar powiedzieć. Jeśli z otrzymanym mikrofonem nie czujesz się komfortowo, zapytaj technika czy może wymienić go na inny lub pomóc Ci w wygodnym korzystaniu z mikrofonu, który jest dostępny. Niezależnie od tego, z jakiego mikrofonu będziesz korzystać, pamiętaj, aby zawsze sprawdzić z technikiem, czy wszystko działa prawidłowo. Podczas nagrania koniecznie także przełącz telefon na tryb samolotowy. Połączenia przychodzące, nawet jeśli Twój telefon jest wyciszony, zakłócają dźwięk bezprzewodowych mikrofonów.

6. OPOWIADAJ ZAMIAST RECYTOWAĆ.

Kiedy przygotowujesz swoją prezentację zwróć uwagę na to, żeby nie cytować całych zdań z pamięci. Recytacja nie brzmi naturalnie! Widz szybko się zorientuje, że odtwarzasz zapamiętany wcześniej tekst, co może spowodować utratę Twojej wiarygodności. Wypowiedź, której nie recytujesz brzmi bardziej naturalnie i jest lepiej odbierana przez Twoich słuchaczy, dlatego przed występem przygotuj sobie tzw. “bullet points”, czyli kluczowe zagadnienia, o których chcesz powiedzieć. Taka ściąga w postaci punktów ma wspierać dobrze przemyślaną i przygotowaną wcześniej wypowiedź. W trakcie wystąpienia wystarczy Ci rzut oka na listę i od razu przypomnisz sobie, o czym masz mówić dalej.

Pamiętaj też, by dobrze się przygotować do wystąpienia. Kamery zawsze dodatkowo podnoszą poziom stresu, dlatego nawet jeśli swój materiał znasz bardzo dobrze i był przez Ciebie prezentowany wcześniej – przygotuj się w domu tak, aby treść wystąpienia nie stanowiła dla Ciebie problemu. Będziesz się mierzyć z nową, nienaturalną sytuacją, więc w takiej chwili dobrze nie musieć szukać słów czy przypominać sobie poszczególnych zagadnień.

7. ZWRACAJ SIĘ DO SWOJEJ WIDOWNI.

View down a row of people sitting in an audience of people clapping their hands in appreciation of a performance

Wystąpienie to konwersacja. Fakt, że nie widzisz swojej widowni, wcale nie oznacza, że jej nie ma. Jeśli występujesz przed kamerą solo, pamiętaj, że Twoje wystąpienie nie powinno być odczytem tekstu, ani monologiem, bo słuchają i oglądają Cię setki lub tysiące ludzi. Postaraj się używać sformułowań bardziej typowych dla konwersacji, niż słowa pisanego. Odczytywanie tekstu do kamery brzmi sztucznie i bywa nudne, natomiast mowa potoczna w takiej sytuacji brzmi bardziej naturalnie i słucha się jej z większym zrozumieniem. Spotkania przed kamerą powinny mieć znamiona wykładu, rozmowy, a nie odczytu. To bardzo ważne dla utrzymania kontaktu z widzem!

8. SKUP SIĘ NIE TYLKO NA TYM „CO”, ALE TEŻ „JAK” MÓWISZ.

Speak

Dykcja, dykcja i jeszcze raz dykcja. Mikrofon jest bardzo blisko Ciebie, a to powoduje, że słychać bardzo wyraźnie wszelkie potknięcia i błędy dykcyjne – staraj się więc mówić wyraźnie. Zachowaj też umiarkowane tempo wypowiedzi oraz naturalne odstępy na oddech. Unikaj odchrząkiwania, pokasływania i głośnego przełykania śliny.

9. PRZYWITAJ SIĘ.

Jeśli występujesz w duecie, na przykład z redaktorem lub osobą prowadzącą webinar, pamiętaj że jest Was znacznie więcej, niż dwoje! Witając się, przywitaj się także ze swoimi widzami, a czasem zwróć się do nich bezpośrednio. I nie zapomnij pożegnać się z nimi na końcu!

10. UWAŻAJ Z EKSPRESJĄ I ROBIENIEM MIN.

Kamera pokazuje Twoją posturę, mowę ciała i zawsze zdemaskuje zbyt ekspresyjną mimikę, nieodpowiednią gestykulację, złą postawę, czy niefortunny sposób siedzenia. Jeśli więc siedzisz przed kamerą – siedź prosto i elegancko, nie garb się i nie pochylaj. Pod żadnym pozorem nie machaj też nogą. Najlepiej usiądź na brzegu krzesła lub fotela i zwróć uwagę na układ swoich nóg. Załóż je elegancko na siebie albo ułóż na boku tak, by jedna z nich układała się na drugiej, a kolana stykały. Jeśli natomiast stoisz, Twoja postawa powinna być naturalna i wyprostowana. Znajdź mocne oparcie na obu stopach i pilnuj, żeby nie poruszać się niepotrzebnie i nie kołysać na boki lub w przód i w tył – to często nieświadomy błąd. Gesty bardzo pomagają w przekazaniu treści i sprawiają, że Twoje wystąpienie jest bardziej angażujące. Występując przed kamerą nie przesadzaj jednak ze zbytnią gestykulacją. Twoje gesty powinny być wyważone, przemyślane oraz stonowane.

People laughing
Stresujesz się przed wystąpieniem? Niepotrzebnie! Mamy teraz erę smartfonów, więc możesz się nagrać i sprawdzić jak wyglądasz, mówisz i w jaki sposób Cię słychać. Najlepiej zrób to w domu, nagrywając przynajmniej kilka minut swojego wystąpienia. Kamera telefonu od razu wszystko wychwyci i pomoże Ci się lepiej przygotować. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, co robimy w momencie wystąpienia publicznego, dlatego warto to wcześniej sprawdzić. Jeśli możesz, na takie próbne nagranie ubierz się od razu w to, w czym chcesz finalnie wystąpić. Dzięki temu przekonasz się czy dobrze czujesz się w swoim ubraniu i sprawdzisz jak w nim wyglądasz.

Powodzenia!

Zaciekawił Cię artykuł i zastanawiasz się nad współpracą? Napisz do nas – odpowiemy na wszystkie pytania!