Działania promocyjne obejmujące video to dzisiaj nic zaskakującego. Nie wszystkie jednak odnoszą równy sukces. Na co zwrócić uwagę, aby nasz content video przyniósł nam jak najwięcej korzyści?

Przedstawiamy listę najczęściej pojawiających się błędów oraz wskazówki jak ich unikać.

  1. Nie zapomnij opowiedzieć historii

Storytelling to integralna część komunikacji, którą prowadzimy. Filmy, które opowiadają historie, są niezapomniane i pomagają widzom w budowaniu emocjonalnego związku z marką. Historie są powodem, dla którego niektóre marki dominują w swojej branży. Działa tak na przykład Nike, firma, która jest jedną z największych marek sportowych na świecie. Reklamy Nike opowiadają historie, które inspirują i motywują widzów do poprawy ich kondycji i podejmowania częstszych wyzwań.

Często słyszymy – „Ale przecież w naszej branży nie ma nic ciekawego do opowiedzenia”. Nic bardziej mylnego. Od lat zajmujemy się wynajdywaniem ciekawych historii i nasze doświadczenie pokazuje, że każda firma taką posiada. Najprostszym rozwiązaniem będzie opowieść o problemie i Twojej firmie/produkcie/usłudze, które ten problem rozwiązują. Ta prosta konotacja wraz z emocjonalnym ładunkiem, który niosą ze sobą historie to wytrych do świadomości twoich klientów.

  1. Nie myśl za dużo

Częstym błędem popełnianym przez duże firmy jest nadmierne analizowanie każdego szczegółu ich wideo. Jest to niebezpieczny sposób myślenia, który może doprowadzić do powstania nudnego produktu końcowego, albo w ekstremalnym przypadku nawet do porzucenia projektu. Sukces w świecie wideo marketingu jest często powiązany z autentycznością przekazu. Czasem zabawne przejęzyczenie pracownika w trakcie wypowiedzi zdziała o wiele więcej niż perfekcyjnie wyrecytowana formułka. Nie bierzmy siebie tak na poważnie. Pokażmy ludzką stronę naszego biznesu i dajmy się lubić. W branży filmowej bardzo popularne są materiały zza kulis oraz wpadki podczas kręcenia. Trend ten przechodzi również do świata biznesu i coraz częściej pojawiają się bliźniacze materiały wspierające główny spot reklamowy.

  1. Uważaj na długość

Zauważyliśmy, że nasi odbiorcy mają coraz mniej wolnego czasu. Oznacza to, że filmy, które tworzymy, muszą się w ten trend wpasować. Tworzysz explainer video? Postaraj się, żeby miał do 120 sekund, a na 90 sekundę wypadał moment kulminacyjny filmu. Twoim celem jest zaintrygowanie i zachęcenie do działania, nie musisz tworzyć sztucznie pompowanych długich video. Postaw na trzy najważniejsze komunikaty. Mogą to być trzy funkcje Twojego produktu albo trzy cechy, którymi charakteryzuje się Twoja marka. Zbyt duża ilość informacji utrudni widzowi zrozumienie tego, o czym chcesz mu opowiedzieć.

  1. Uważaj na jakość

Zdajemy sobie sprawę, że marketing video nie jest najtańszym rozwiązaniem. Natomiast jeśli planujesz działania video i zamierzasz oszczędzać na jakości, to jest to największy błąd, jaki możesz popełnić. Jeśli opublikujesz film w sieci, który nie będzie dobrej jakości, ryzykujesz, że twoja marka będzie odebrana jako nieprofesjonalna, a może nawet… podejrzana. Innymi słowy, nie będziesz wyglądać jak legalny biznes, na który ludzie czuliby się swobodnie, wydając swoje pieniądze. Branża marketingu wideo jest tak zróżnicowana, że ​​bez problemu powinieneś znaleźć odpowiednie rozwiązanie video w swoim przedziale cenowym.

  1. Nie mów tylko o sobie

Video, które produkujesz, nie ma mówić o Tobie, tylko o Twoim produkcie czy usłudze. Sytuacja idealna to taka, w której mówisz o swoim produkcie przez pryzmat odbiorcy. Klienci chcą wiedzieć, co oferujesz i co zyskają, korzystając z tych produktów. Mów językiem korzyści, a uda Ci się zainteresować swoich potencjalnych Klientów.

 

…ciąg dalszy nastąpi!